Napięcia i rozpieranie odbytu, napięte mięsnie

7 odpowiedzi
Witam,
praktycznie ciągle mam uczucie,napięcia, rozpierania piłki w odbycie, kłucie i jakby parcia na stolec, choć nie muszę. Najgorzej jest przez i po okresie.Rzadko chwilowy świąd.Plus niekiedy bóle krzyża i chyba kości ogonowej.Wypróżniam się normalnie 1-3 dziennie. Chwilę po załatwieniu jest ok potem to uczucie narasta. Jest uciążliwe. Mam hipermobilność stawów i napięte mieśnie miednicy. Słyszałam o zespołach bólowych odbytu.Jak pozbyć się tego dyskomfortu, jaka przyczyna skurcz mięśni,nerwy? Prawdopodobnie to jakieś czynnościowe zaburzenia. Było podejrzenie IBS, ale nie mam biegunek,wzdęć itp czy ból brzucham dokucza mi sam odbyt. Jestem coraz bardziej załamana. Kolonoskopia, test WTO nic nie wykazały.Zaburzenia mikroflory jelitowej w kale, ale internistka doradziła probiotyk. Czy terapia manualna i biofeedback może pomóc?, Jakie badania? Czy może być skuteczna toksyna botulinowa, żeby porazić mięśnie i nie odczuwać tych dolegliwości? Proszę o pomoc
Moje uszanowanie. Czy są jakieś odchylenia przy badaniu przez odbyt? Badaniami, które na pewno należy rozważyć są USG odbytu i sfinkterometria, ale najpierw wymaga Pani dokładnego badania proktologicznego z anoskopią. Co do sposobu leczenia bez rozmowy i badania nie jestem w stanie pomóc. Z Wyrazami szacunku Andrzej Berman

Rzeczywiście istnieją zespoły bólowe związane z zaburzeniami napięcia aparatu zwieraczowego odbytu. Zanim zacznie się go leczyć należy przeprowadzić diagnostykę - należy wykonać manometrę odbytu, badanie USG przezodbytowe być może rezonans magnetyczny z cewką dodobytową a może nawet defekografię, ale wydaje się, że w pierwszej kolejności należy udać się do proktologa, który przeprowadzi badanie i oceni czy jakieś badania są potrzebne? Jeśli tak to jakie? I co można z tym problemem zrobić.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Przemysław Znamirowski
Szanowna Pani. Na pewno zaczałbym od wnikliwej oceny ginekologicznej. Obawiam sie, że zastosowanie toksyny botulinowej w Pani przypadku moze okazac sie bezskuteczne. Z tego co Pani pisze nie problem jest w funkcjonowaniu zwieracza .Pani objawy moim zdaniem sugerują raczej endometriozę (nasilenie dolelgiwości w zwiażku z cyklem baź obniżenie narządów miednicy małej. Zwykle tego rodzaju sytuacją zajmuja sie ginekolodzy. Oczywiscie nic nia zastapi wnikliwej oceny klinicznej i badania lekarskiego
Dobry wieczór ma pani rację, może to być samoistny zespół bólowy np zespół dzwigaczy odbytu, Mozna wykonać jescze USG transrektalne ewentualnie MR ale przede wszystkim musi pania zbadać proktolog, pozdrawiam
Dzień Dobry,
bardzo dziękuję za ciekawe pytanie. Z tego co Pani pisze wydaje się, że choroba może mieć charakter czynnościowy - kolonoskopia i badanie kału nic nie wykazało, co oznacza, że można wykluczyć poważne patologie. Sugerowałabym jeszcze wizytę u ginekologa. Niestety zaburzenia czynnościowe są trudno "diagnozowalne" internetowo - należałoby przeprowadzić wywiad, zbadać dokładnie miednicę kręgosłup, kość krzyżową i ogonową. Jeżeli cierpi Pani na hipermobilność miednica i jej przepona (inaczej dno miednicy) może być miejscem wokół którego ciało "buduje" napięcie i które jest jakby stabilnym środkiem hipermobilnego ciała. Wówczas trzeba będzie wzmocnić głębokie mięśnie brzucha i odciążyć trochę dno miednicy.
Może być też tak, że posiada Pani bliznę - np. po wycięciu wyrostka, lub po cesarskim cięciu która daje te objawy - aby to wykryć należy chwycić skórę zawierającą bliznę w dłonie i spróbować przeciągnąć na którąś ze stron, jeśli pojawią się znane Pani objawy, to trafiliśmy. Wówczas potrzebna będzie praca manualna z blizną.
Jak słusznie Pani zauważyła to może być też też zespół dna miednicy czy też zespół dźwigacza odbytu - tzn. zaburzenie polegające na chronicznym napięciu mięśni dna miednicy (nazwijmy je umownie mięśniami krocza) co może być (i bardzo często jest) reakcją odruchową na stres. Wówczas terapia będzie polegała na konieczności uciskania mięśni przyczepiających się w tym obszarze - zwykle także per rectum. To niestety boli - ale jest też bardzo skuteczne.
Myślę, że można spróbować rozwiązać Pani problemy - proszę sienie poddawać. Bardzo często mamy Pacjentki z problemami, które Pani opisuje. Zwykle Panie te są przekonane, że jest to problem bardzo wstydliwy i że nikt poza nimi na tę dolegliwość nie cierpi. Nic bardziej mylnego!
W Polsce problemami dna miednicy zajmują się absolwenci kursów Terapii Manualnej Holistycznej (których jest już ponad 1000!) i do których i my należymy - z czego jesteśmy dumni. Terapeutę proszę wybierać starannie, bo trzeba go będzie obdarzyć dużym zaufaniem.
Pozdrawiamy Panią serdecznie i życzymy jeszcze trochę wytrwałości.
Nie potrafię Pani pomóc, proponuję szukać sposobów rozwiązania problemów z mikroflorą w jelitach (sam probiotyk nie zadziała!) za pomocą ścisłej diety (bez cukru, glutenu, itp.) leków lub/i ziół pod okiem doświadczonego lekarza. Może mikroskopowe badanie żywej kropli krwi?
Witam serdecznie. Specjalizuję się w tego typu dolegliwościach. Biofeedback i terapia manualna struktur dna miednicy to najlepsza terapia w Pani przypadku. Zapraszam na wizytę diagnostyczną.