napady lęku i paniki

6 odpowiedzi
Dzień dobry od pewnego czasu przyjmuję lek Pramolan w najmniejszej dawce po której dobrze śpię, natomiast nie pomaga on mi na lęki w ciągu dnia. Dodatkowo mam przepisany Alpragen ale po nim zasypiam na stojąco, nie mogę prowadzić auta a tym samym pracować.
Czy są jakieś inne leki które mogą mi pomóc przy nerwicy lękowej i napadach paniki, coś może nowszej generacji?
Do leczenia farmakologicznego zaburzeń lękowych wykorzystuje się w pierwszej kolejności leki nowszej niż Pramolan generacji.
Alpragen jest lekiem silnie uzależniającym i jego stosowanie nie powinno trwać dłużej niż kilka tygodni.
Ważnym elementem leczenia jest psychoterapia.

Tak są. Np. inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny- np. Escital
Nie wiem o jaką dawkę Alpragenu chodzi? Trzeba pamiętać o tym żeby w ciągu dnia ograniczać dawki. Napady paniki jak i ich skuteczne leczenie wykluczają prowadzenie auta.
W zaburzeniach lękowych z napadami paniki lekami pierwszego wyboru są SSRI ( selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny). Są to leki przeciwdepresyjne nowej generacji, rzadko powodujące działania niepożądane, nie usypiające, a dobrane we właściwej dawce pozwalają na normalne funkcjonowanie ( praca, nauka, sport itp.). Np. sertralina czy paroksetyna są bardzo skuteczne w leczeniu nerwicy lękowej. Co do obecnie stosowanych leków proszę pamiętać, że Alpragen może być stosowany przez 4-6 tygodni, gdyż może wywołać uzależnienie oraz efekt tolerancji dawki ( stosowana dawka po pewnym nie powoduje pełnego efektu przeciwlękowego), jest to jedynie lek objawowy, nie leczy przyczyn nerwicy. W leczeniu nerwicy lękowej pomaga skutecznie również psychoterapia ( w poznawczo- behawioralnej leczenie nerwicy to ok. 8-12 spotkań z terapeutą).
Jak najbardziej mozna zweryfikować pana leczenie ale tylko po osobistym zbadaniu psychiatrycznym
W leczeniu zaburzeń lękowych takich jak zespół lęku napadowego najbardziej skuteczne są leki należące do grupy SSRI, ale aby leczenie było skuteczne, musi trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Wyboru właściwego leku i dawkowania musi dokonać lekarz.