Najprawdopodobniej zmagam się z nietolerancją histaminy (HIT). W badaniach krwi wyszło DAO < 5 j/ml.

1 odpowiedzi
Najprawdopodobniej zmagam się z nietolerancją histaminy (HIT). W badaniach krwi wyszło DAO < 5 j/ml. Jednak pomimo stosowania diety, co jakiś czas, co kilka miesięcy, i tak pojawia mi się pokrzywka oraz opuchnięcie dłoni i stóp. Wtedy stosuje jeszcze bardziej zaostrzoną dietę, a czasami nawet głodówkę. Pomimo tego pokrzywka i tak się pojawia, zażywam wtedy leki antyhistaminowe ale czasami muszę zastosować kurację sterydami, żeby wgl coś pomogło. Proszę mi poradzić i wytłumaczyć, dlaczego objawy nietolerancji i tak się pojawiają? Jest to bardzo męczące. Zmagam się z tym od 12 roku życia. Teraz mam 28.
Dzien dobry. Jeżeli u Pani/Pana rozpoznanie nietolerancji histaminy jest rozpoznaniem prawidłowym (z opisu wydaje sie, ze chyba tak) to należy pamiętać, iż zasadniczym problemem w tym schorzeniu jest zmniejszona/zahamowana aktywność enzymu rozkładającego histaminę co skutkuje spowolnieniem rozkładu tejże histaminy znajdującej się w produktach spożywczych, a w konsekwencji wzrost jej stężenia we krwi i szereg objawów klinicznych (w tym np. pokrzywki). Postępowaniem z wyboru jest stosowanie diety niskohistaminowej, ale należy pamietać, że brak jest możliwości pełnej eliminacji histaminy. Z drugiej strony te same produkty pokarmowe (w tym tzw niskohistaminowe) mogą wykazywać duże zróżnicowanie w zawartości histaminy (co może być przyczyną objawów pomimo pozornie "stałej" diety). Zmienna jest również aktywność enzymu (DAO) co spowodowane może być m.inn stosowanymi równocześnie niektórymi lekami (warto na to zwracać uwagę) czy np. zdarzającymi się okresowo zaburzeniami flory jelitowej. Być może to są powody występującej u Pani/Pana pokrzywki czy innych objawów. Warto również pomyśleć o ew . stosowaniu w leczeniu dostępnych doustnych suplementów DAO.