Nadzieja na lepsze jutro....

2 odpowiedzi
Dzień dobry, W 2004 r ciąża pierwsza cięcie cesarskie - położenie miednicowe. W 2015 r we wrześniu ciąża druga obumarła 11/6 tyg. i wyłyżeczkowanie jamy macicy. W lutym ciąża jajowodowa lewostronna. Laparoskopia. Wycięcie jajowodu lewego ( rozdęty na całej długości, zmieniony, pęknięty w proksymalnym odcinku). Utrata krwi 2000 ml. Przetoczono 2j KKCz. Niedoczynność tarczycy. Pani Doktor jakie muszę przejść badania, aby w niedalekiej przyszłości cieszyć się zdrową ciążą? Czy jest szansa na ciąże? Kiedy ?
Dzień dobry! Z punktu widzenia lekarskiego, to opisuje Pani trzy niezależne zdarzenia: cięcie cesarskie z położenia miednicowego, laparoskopowe usunięcie ciąży pozamacicznej wraz z jajowodem oraz poronienie wczesnej ciąży (ok. 6tc). Każde z tych zdarzeń niesie ze sobą określone konsekwencje, ale same w sobie nie stanowią przeciwwskazań do zachodzenia w ciążę, chociaż mogą ten proces utrudnić (brak jajowodu i ryzyko zrostów z powodu dużego krwawienia) lub wymagać szczególnej uwagi przy rozpoznaniu ciąży (np. zwiększone ryzyko kolejnej ciąży pozamacicznej). Uwagi wymaga niedoczynność tarczycy (ale zakładam, że jest pod kontrolą, jeśli jest Pani świadoma choroby) i kontrola pooperacyjna, ale to pewnie ma już Pani za sobą, bowiem z opisu wynika, że zabieg był ponad pół roku temu. Powinna Pani przejść standardowe badanie ginekologiczne i poddać się badaniu usg narządu rodnego przed decyzją o staraniu się dziecko. Można rozważyć sprawdzenie drożności pozostałego jajowodu. Okresowej kontroli powinny być poddawane hormony tarczycy. Jeśli ujawnią się niepokojące objawy, należy spróbować je wyleczyć. Jeśli do tej pory nie było problemów z zajściem w ciąże, to jest to bardzo pozytywny prognostycznie znak. Bardziej szczegółowo nie jestem wstanie odpowiedzieć bez analizy Pani dokumentacji. Życzę powodzenia!

Szanowna Pani - moim zdaniem nie. Potrzebuje Pani nieco szczęścia....czego życzę pzdr Artur Mazur Kalisz 06-12-2016