Nadżerka a brak HPV

6 odpowiedzi
W cytologii wyszła mi III grupa, zmiany LG-SIL, badanie DNA nie wykazało HPV, a kolposkopia wskazuje na niewielką nadżerkę. Czy przyczyną nadżerki mogły być przebyte w krótkim odstępie infekcje bakteryjne pochwy? Co mogło ją spowodować?
Przy braku wirusów onkogennych i prawidłowej kolposkopii powtórzyłbym cytologię.
Następnie wyleczyłbym nadżerkę, W swojej praktyce stosuję laser MONALISA-TOUCH. BD

Witam,
określenie Pani zmian na szyjce jako nadżerka jest ,z punktu medycyny, niewłaściwe.Nadżerka to ubytek tkanki,a w przypadku zmiany na szyjce macicy ma miejsce nie ubytek,a przemieszczenie nabłona gruczołowego kanału szyjki na powierzchnię tarczy szyjki macicy i właściwym określeniem tej zmiany jest ectopia albo erytroplakja.Skąd się biorą takie zmiany?Ano,są zarówno wrodzone jak i nabyte,np. poporodowe.Obecność zmiany sprzyja infekcjom.Zmiany śródnabłonkowe ,które wykrywa przesiewowe badanie jakim jest cytologia,mogą mieć miejsce i bez tego przemieszczenia się nabłonka,a więc przy poprawnym wyglądzie tarczy szyjki.Wg amerykańskich badań na dużej populacji kobiet regresja zmian typu LG -SIL do obrazu prawidłowego następowała u 7–98% badanych kobiet .Proszę pozostawać pod opieką lekarza i stosować się do jego zaleceń.Pozdrawiam
Witam,

Jak najbardziej ma Pani rację - infekcje bakteryjne mogą byc przyczyną nieprawidłowego wyniku cytologii.
Polecałabym pobranie wymazu z kanału szyjki i ew. leczenie zgodne z.posiewem

Pozdrawiam
Witam. Przewlekłe lub częste infekcje pochwy mogą jak najbardziej być odpowiedzialne za powstawanie tzw nadżerki. W przypadku wyniku badania cytologicznego LGSIL należy pamiętać o wykonaniu 2 kolejnych badań cytologicznych co 6 miesięcy i w przypadku wyników prawidłowych wraca Pani do klasycznego screeningu tzn cytologia co 3 lata. Pozdrawiam.
szanowna Pani, proszę powtórzyć cytologię i kolposkopię za 6 m-cy. Sugeruję także ocenę w kolposkopii wnętrza kanału szyjki macicy. pzdr artur mazur kalisz
Nie. "Nadżerka" czyli ektopia gruczołowa jest zmianą fizjologiczną i nie wymaga leczenia.