Nadwrazliwosc/uczulenie na NLPZ typu ibuprofen, ketoprofren - wystepuje obrzek naczynioruchowy quinc

1 odpowiedzi
Nadwrazliwosc/uczulenie na NLPZ typu ibuprofen, ketoprofren - wystepuje obrzek naczynioruchowy quinckego - puchna powieki, zbiera sie plyn, lzawia.

Paracetamol za slaby, metamizol tez.

Potrzebuje leku pbolowego i pzapalnego przed/po zabiegu laserowej korekcji wzroku (krople do oczu oraz tabletki doustne), ponoc dobrze tolerowane inhibitory Cox-2. Jaki bylby najlepszy lek - z grupy preferencyjnych (nimesulid, meloksykam) czy selektywnych inhibitorow (celekoksyb, etorykoksyb)?

Zabieg mam niedlugo, nie mam czasu skonsultowac z alergologiem, okulisci moga sie nie znac, wole zabezpieczyc sie sam, gdyz nie chce ryzykowac z popularnymi lekami NLPZ ze spowoduja mi obrzek po zabiegu refrakcyjnym oczu bo to bylaby katastrofa.
Dzień dobry, nie ma jednoznacznej recepty dla osoby uczulonej na leki z grupy NLPZ. Posługujemy się prawdopodobieństwami wystąpienia reakcji krzyżowych, jednak pewność zyskujemy dopiero po wykonaniu testów - nie ambulatoryjnie a w ramach hospitalizacji z 24h obserwacją po przeprowadzonej próbie prowokacyjnej. Za bezpieczny lek uważamy zwykle (w 90% przypadków) paracetamol i zwykle leki z innych grup np. tramadol. Zdecydowanie odradzam stosowanie pyralginy. Pozdrawiam