Na recepcie na okulary, mam podane, zarówno dla oka prawego jak i lewego, SPH +0,5 oraz CYL. -0,5. N

3 odpowiedzi
Na recepcie na okulary, mam podane, zarówno dla oka prawego jak i lewego, SPH +0,5 oraz CYL. -0,5. Na opakowaniach po soczewkach okularowych, które dostałem wraz z okularami, jest z kolei SPH -0,00 oraz CYL +0,50. Czy w związku z tym, moje soczewki okularowe są zgodne z receptą, czy też nie?
Witam. Jak najbardziej. Istnieją dwa rodzaje zapisu wady sferocylindrycznej. Jeden z ,, cyl -", drugi z ,,cyl +". SPH +0.5/Cyl -0.5 oznacza dokładnie to samo co SPH 0.00/CYL +0.50.
Pozdrawiam

Wszytko jest ok. Jak wspomniała p. Marlena Bobrowska są dwa zapisy wartości cylindra "+" lub "-". Najczęściej producenci soczewek okularowych opisują moce cylindra z wartością "+" a optometryści zapisują wynik badania z wartością "-". Po odpowiednim przeliczeniu tych wartości "transpozycji" otrzymamy właściwą korekcję.
Dobry wieczór,
Tak jak przedmówcy napisali wartości soczewek są odpowiednie. Samo zrozumienie przeliczania wartości cylindra "-" na cylinder w notacji "+" jest zależne od pojecia astygmatyzmu. Astygmatyzm powoduje różną siłę załamywania się promieni swietlnych w dwóch różnych (zazwyczaj prostopadłych) przekrojach (np. pionowy i poziomy). Różnica między mocami w obu przekrojach stanowi wielkość korekcji astygmatyzmu. W zależności który przekrój weźmiemy jako punkt odniesienia, różnica wielkości korekcji w przekrojach może być ze znakiem "+" lub ze znakiem "-". To tak w 3 zdaniach.