Na przelomie 6/7 mca ciazy mialam usunietego kleszcza. Badanie PCR dalo wyniki pozytywny u kleszcza.

1 odpowiedzi
Na przelomie 6/7 mca ciazy mialam usunietego kleszcza. Badanie PCR dalo wyniki pozytywny u kleszcza. Po 2 dniach od ukaszenia zaczelam przyjmowac amoksycyline w dawce 1g dziennie po 0,5g lacznie przez 10 dni. Po 8 tygodniach od ukaszenia wykonalam test na przeciwciala. IgG <5 a IgM 18,11. Niby wynik watpliwy ale moze w ciazy jest inaczej? Czy mam cos jeszcze robic? Martwie sie o zdrowie dziecka. Prosze o odpowiedz Specjalisty
Szanowna Pani,

Badanie PCR w kierunku Borrelii nie jest badaniem standaryzowanym i jego wynik nie jest miarodajny. Badaniem pierwszorzutowym jest badanie ELISA, które miała Pani wykonane. W przypadku zakażenia, z upływem czasu rosną poziomy przeciwciał IgM (początkowo) oraz IgG (później).

Obecność dodatnich wyników przeciwciał w teście ELISA nie musi być jednak związana z zakażeniem, a ten wynik powinien być dodatkowo zweryfikowany testem Western Blot dla obu klas przeciwciał. Ponadto już sama ciąża może dawać fałszywie dodatnie miana przeciwciał. Jeżeli pochodzi Pani z okolicy, gdzie borelioza występuje endemicznie, po ukąszeniu kleszcza zaleca się antybiotyk (w ciąży amoksycylina jest lekiem z wyboru), jednak opisywana dawka jest zbyt niska (aktualnie zaleca się 3g/db) a leczenie było zbyt krótkie (zgodnie z rekomendacjami NICE z 2018 oraz Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych takie leczenie powinno trwać 3 tygodnie). Chociaż istnieją tylko kazuistyczne opisy wpływu Borrelii na płód, proponowałbym skonsultować się z lekarzem rodzinnym i rozważyć powrót do leczenia.

Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV