Na początku kwietnia zaraziłem się kiłą. W połowie maja dostałem anginy kiłowej, gorączki i doszły d

1 odpowiedzi
Na początku kwietnia zaraziłem się kiłą. W połowie maja dostałem anginy kiłowej, gorączki i doszły do tego zawroty głowy i złe samopoczucie. Leczenie wdrożyłem w czerwcu doksycykliną 100mg 2 razy dziennie przez niecałe 3 tygodnie. Wciąż czuję złe samopoczucie, rozdrażnienie, problem z koncentracją, bóle głowy, niewyjaśnione lęki. Byłem na obserwacji w szpitalu gdzie wykonano nakłucie lędźwiowe z ktorego wyszło FTA 1/10, FTA-ABS dodatni przy ujemnym VDRL z płynu mózgowo-rdzeniowego. Parametry płynu mózgowo-rdzeniowego prawidłowe. Czy możliwe jest, aby to była kiła ośrodkowego układu nerwowego, którą należy leczyć w szpitalu?
Szanowny Panie,

Doksycyklina jest antybiotykiem drugiego rzutu w leczeniu kiły. Zdecydowanie radziłbym leczenie penicyliną benzatynową (Benzactil - dostępny jedynie w lecznictwie szpitalnym).

Odnośnie do rozpoznania kiły ośrodkowego układu nerwowego - zwykle rozwija się ona późno - po ponad 2 latach od zakażenia (chyba, że współtowarzyszy jej zakażenie HIV) i powinna iść w parze z objawami neurologicznymi ocenianymi w konsultacji neurologicznej. Opisywane objawy nie są swoiste dla kiły OUN i mogą mieć np. tło psychogenne (stres).

Z wyrazami szacunku,
Dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV, PDIPDER