Na czym polega test osobowości MMPI-2? Co bada? W jakim stopniu jest wiarygodny? Kiedy warto go zro

4 odpowiedzi
Na czym polega test osobowości MMPI-2? Co bada? W jakim stopniu jest wiarygodny?
Kiedy warto go zrobić?
Test MMPI bada zaburzenia osobowości i zaburzenia psychiczne. Warto go stosować jeśli podejrzewana jest u kogoś choroba psychiczna, zachowania odbiegają od obowiązujących norm. Niektórzy psychiatrzy na podstawie badania dobierają odpowiednie leczenie farmakologiczne. Test jest wiarygodny jeśli jest stosowany przez kompetentnego psychologa.
Pozdrawiam Justyna Pojawa - Sidorowicz

Witam serdecznie.
Test MMPI to obszerny kwestionariusz, pozwalający zbadać strukturę osobowości badanej osoby. Zawiera liczne podskale, umożliwia stworzenie profilu osobowości. Psycholog, który posiada wiedzę i doświadczenie w interpretacji wyników może zdiagnozować za pomocą testu występujące zaburzenie lub chorobę, a także z pewnym prawdopodobieństwem określić jakich tendencji w zachowaniu osoby badanej można się spodziewać. Test warto wykonywać w trakcie diagnozy.
Pozdrawiam serdecznie.
Zuzanna Maryańczyk-Sitarz
Dzień dobry.
Test MMPI-2 to test składający się z kilkuset pytań (ponad 500) i służy do oceny różnego rodzaju zaburzeń psychicznych (od zaburzeń nerwicowych, przez zaburzenia nastroju, po zaburzenia psychotyczne i zmiany organiczne). Jest to jeden z najbardziej rozbudowanych, najlepszych, najdokładniejszych testów, które są obecnie stosowane przez psychologów diagnostów. Używany głównie w przypadkach trudności czy wątpliwości diagnostycznych, ale też przy badaniach na konkretne stanowisko pracy związane np. z dostępem do broni.
Pozdrawiam ciepło.
Dzień dobry.
MMPI-2 to kwestionariusz samoopisowy, służący głównie do klinicznej diagnozy osobowości oraz zaburzeń psychicznych.Czasami używany także do badań rekrutacyjnych czy kandydatów do służby wojskowej. Kwestionariusz składa się z 567 pytań dotyczących różnych przekonań i zachowań. Test ten jest jednym z najdokładniejszych narzędzi psychologicznych oraz stosowany od wielu lat.
Pozdrawiam serdecznie,
Ewa Szcześnik-Bałuk