Myśli samobójcze a ryzyko wtrącenia do wariatkowa

3 odpowiedzi
Czy jak pacjent przyzna się, do myśli s a psychiatra zechce go umieścić w wariatkowie, to czy wystarczy, że pacjent powie, że nic takiego nie mówił i jest wolny, czy jak?

A jak jest, gdy pacjent nie przyzna się do myśli s, ale psychiatra będzie złośliwy i powie, że się przyznał, to jak pacjent może wtedy udowodnić, że to nieprawda, by nie zostać wtrąconym do psychiatryka?
Witam. Zanim odpowiem na zadawane pytanie muszę ustalić terminologię. Ja znam szpital psychiatryczny, gdzie przyjmuje się pacjentów, żeby im pomóc. Myślę, że żaden psychiatra nie wtrąca nikogo do wariatkowa. Wyrażanie myśli samobójczych przez pacjentów to dla psychiatry jedna z trudniejszych sytuacji. Musi on bowiem ocenić ryzyko popełnienia samobójstwa przez osobę, która je wyraża. Jeżeli lekarz na podstawie badania, dotychczasowego wywiadu chorobowego danego pacjenta, sytuacji osobistej i zawodowej oceni, że ryzyko jest duże, to rzeczywiście może przyjąć takiego pacjenta bez jego zgody do szpitala psychiatrycznego. Należy zaznaczyć,że myśli samobójcze są składową stanu psychicznego pacjenta i w kontekście tego stanu są oceniane. Pozdrawiam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam. Co do pierwszej części Pańskiej wypowiedzi: występowanie samych myśli samobójczych nie jest bezwzględnym wskazaniem do hospitalizacji. Istnieje wiele innych czynników, o które pyta psychiatra a najważniejsze co ocenia to tzw. tendencje samobójcze i czynniki ryzyka oraz prawdopodobieństwo popełnienia samobójstwa. Przyjęcie pacjenta do szpitala psychiatrycznego wymaga jego pisemnej zgody (!), poza nielicznymi wyjątkami, które reguluje Ustawa o Ochronie Zdrowia Psychicznego. Zwykle, gdy trafia pacjent do gabinetu i deklaruje myśli suicydalne, obowiązkiem psychiatry jest zaproponowanie mu hospitalizacji ale żaden psychiatra bez podstaw nie ma prawa, zwłaszcza bez zgody pacjenta, skierować go na leczenie do szpitala psychiatrycznego. Proszę też nie demonizować szpitali psychiatrycznych, nie jest to " wariatków" ale jest to miejsce, gdzie przebywają chore i potrzebujące pomocy Osoby. Nie jest to więzienie a szpital.
Co do drugiej części Pańskiego pytania: nie sądzę aby jakikolwiek psychiatra złośliwie chciał umieścić swojego pacjenta w szpitalu, a jeśli pacjent zaprzecza myślom samobójczym i w niedalekiej odległości czasowej nie podejmował prób samobójczych i nie jest osobą chorą psychicznie to NIE MA takiej możliwości by zatrzymywać w szpitalu kogokolwiek bez jego zgody na hospitalizację. Psychiatra nie kieruje się złośliwością wobec swojego pacjenta ale jego dobrem. Pozdrawiam serdecznie.
To trudne zagadnienie, a właściwie zagadnienia. Jeśli pacjent na wizycie powiedziałby lekarzowi, że ma myśli samobójcze, to lekarz powinien zaproponować skierowanie do szpitala, jednakże pacjent może się na to nie zgodzić. Myśli samobójcze bez tendencji samobójczych nie są wskazaniem do przyjęcia do szpitala psychiatrycznego bez zgody, Decyzję o przyjęciu pacjenta do szpitala ostatecznie i tak podejmuje lekarz dyżurny na izbie przyjęć. Natomiast nie zetknęłam się nigdy z przypadkiem "złośliwego" psychiatry, który działałby na szkodę pacjenta i kłamał co do myśli samobójczych.

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.