Mrowienie i pulsowanie stóp.

5 odpowiedzi
Witam, kobieta 32 lata, bez nałogów. Mój problem polega na tym, że po wejściu z dworu do ciepłego pomieszczenia moje ręce robią się czerwone, a w stopach po ogrzaniu odczuwam pulsowanie i mrowienie - wtedy widać uwypuklone żyły. Z kolei przy niskiej temperaturze (nie musi być ujemna) stopy mi porostu zamarzają - tracę czucie w palcach, stopy od spodu robią się białe i dopiero po rozgrzaniu wracają do normalnego koloru- Miałam robiona kapilaroskopię i próbę lodowa - nie wykazała choroby Rayunda. Dodatkowa mam okresowe bóle mięśni nóg (czuje takie pieczenie w mięśniach) - do takiego stopnia, że mi ciężko wchodzić po schodach. Mięśnie rąk również są osłabione. Gdy zginam nogę np. podczas siedzenia to odczuwam takie pulsowanie pod kolanem - tak jakbym przytykała żyły, jak wyprostuje to nie odczuwam pulsowania. Czasami pojawiają się u mnie na chwile złote mroczki w oczach- np. przy odchylaniu głowy. Okulista stwierdził dlatego,że chwilowo przyciskana jest aorta i następuje chwilowe niedokrwienie. Trwa to już rok. Dodam, że nigdy wcześniej nie miałam problemów ze zdrowiem. Doppler nóg nic złego nie wykazał. Badanie d-dimery w normie chociaż w górnej granicy - 0,5. Badania z reumatologii na przeciwciała wyszły ujemne. Leczę się też od 2lat na niedoczynność tarczycy. Badanie kręgosłupa lędzwiowego - bez cech ucisku korzeniowych. W związku z powyższym chciałam zapytać czy to jest problem naczyniowy czy kardiologiczny bo nie wiem do jakiego lekarza jeszcze mam się wybrać?
Z Pani słów wynika, ze jest Pani dość rzetelnie diagnozowana. Niestety aby dojść do przyczyny napadowego objawu Raynaud, czasami potrzeba kilku etapów czynnej diagnostyki reumatologicznej. Aby wykluczyć podłoże "naczyniowe" sugeruje wizytę u specjalisty angiologa.

Wszystkie najbardziej prawdopodobne rozpoznania już wykluczono...????
Myśle, ze rozwija sie jakaś choroba reumatologiczna, która powoduje objaw Raynaud’a. Bym zastosował objawowe leczenie: Acard, Polfilin i powtórzył testy reumatologiczne po 1/2 roku. Warto zrobić doppler tętnic szyjnych.
Proponuje konsultacje neurologa i jesli ujemna to można to odnosic do niedoczynności tarczycy ( kontrola endokrynologiczna) .
Witam
Bez dokładnej diagnostyki trudno wprost odpowiedzieć na to pytanie.
Proponuję neurologa.
Pozdrawiam
Witam Panią, trudno razdić tak na odległość, nie widząc Pani. Wskazana byłaby konsultacja chirurga naczyniowego i neurologa. Pozdrawiam
Tomasz Ciąćka