Morfologia - Segmenty

5 odpowiedzi
Po badaniu morfologicznym, w sekcji "Wzór krwinek białych - aparaturowo", Segmenty wyszły na 48.2%, gdzie zakres referencyjny to 50-65. Co to oznacza? Czy powinienem się tym przejmować? W jaki sposób zniwelować ten mały spadek?
Witam. Takie odchylenia od normy z reguły nie mają żadnego znaczenia klinicznego, zwłaszcza jeśli pacjentowi nic się nie dzieje. Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
To jest przesunięcie w granicach błędu analizatora- zupełnie bez znaczenia.

Wyników badań krwi nie można interpretować w oderwaniu od kontekstu, tzn od innych parametrów, objawów chorobowych, stanu i wieku pacjenta. Abstrahując od tego, zakres norm to wyniki 95% zdrowej populacji, 2,5 % ZDROWYCH osób ma wyniki poniżej "normy", kolejne 2,5% powyżej "normy" i to dla nich jest NORMA :)

Zawsze warto wykonać rozmaz ręczny , w celu weryfikacji liczby poszczególnych krwinek białych. Odchylenie w tym przypadku jest niewielkie, trzeba zwrócić uwagę na obecność objawów zapalnych, alergicznych, infekcyjnych i ew dodatkowo zweryfikować innymi badaniami.

Proszę się tym nie przejmować, jeżeli pozostałe parametry są prawidłowe, niewielkie zmiany w proporcjach krwinek białych nie mają znaczenia klinicznego

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.