Moja siostra, która jest już dorosłą osobą zachorowała na ospę wietrzną. Jakie jest ryzyko zarażenia

3 odpowiedzi
Moja siostra, która jest już dorosłą osobą zachorowała na ospę wietrzną. Jakie jest ryzyko zarażenia tą chorobą mojego taty, który nigdy wcześniej nie chorował na ospę? Czy jest szansa uniknięcia zarażenia, jeśli siostra będzie się izolować w osobnym pomieszczeniu i będą przestrzegać szczególnych zasad higieny? Za dwa tygodnie święta, a ja nie wiem, czy spokojnie możemy odwiedzić ich z naszym trzymiesięcznym synkiem. Dodam, że ja również nigdy nie chorowałam na ospę...
Dzień dobry, ryzyko infekcji przy kontakcie z osoba nie szczepiona i wcześniej nie chorująca na ospę jest bardzo duża. Najlepsza decyzja to izolacja. Z tak małym dzieckiem raczej odradzam odwiedziny minimum do tygodnia po ustąpieniu objawów. Pozdrawiam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Ospa wietrzna posiada wysokiego stopnia zaraźliwość, dla osób nie szczepionych jest groźna, zarówno dla małych dzieci jak i dorosłych.
Najlepszym środkiem prewencji jest izolacja od pacjenta w trakcie do 7-14 dni po ustąpieniu objawów chorobowych. Nawet w świeta, niestety...
Pozdrawiam.
Ospa jest zakaźna na 1-2 dni przed wystąpieniem wysypki, i potem aż do przyschniecia ostatniego wykwitu, zatem Pani tata jeśli miał złapać, to już złapał. Ospa nieprzypadkowo nazywana jest "wietrzna " -,szerzy się błyskawicznie i na duże odległości, moim zdaniem wspólne przebywanie w jednym mieszkaniu z osobą chorą uniemożliwia pełna izolację. Co do Pani i dziecka - poprzednicy już wszystko napisali. Jeśli tata nie zachoruje w ciągu 3 tygodni, możecie odwiedzić rodzinę. Pani może udać się swoją drogą do internisty, żeby się zaszczepic, ale jest, wprawdzie minimalne (ale jest!) ryzyko dla dziecka, zarażenia się "poszczepionkowym "wirusem.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.