Moją mamę od kilku miesięcy boli głowa. Dostała skierowane do szpitala w celu wykonania badań. Wykon

1 odpowiedzi
Moją mamę od kilku miesięcy boli głowa. Dostała skierowane do szpitala w celu wykonania badań.
Wykonano rezonans. W wyniku badania opisano:
Wsk. klin. bóle głowy, okresowo nudności, zaburzenia równowagi, stan po przebytym udarze- niedokwiennym mózgu w 2013r, niedowidzenie połowiczne prawostronne. Badanie MR wykonano w sekwencjach TSE, w obszarach T1, T2, FLAIR oraz w obszarach TI- zależnych po podaniu środka kontrastującego, przekroje strzałkowe, osiowe i czołowe. Okołokomorowe i podkorowo w istocie białej widoczne obustronne ogniska nieprawdłowego sygnału, najwieksza ze zmian w okolicy rogu przedniego PKB, wielk. 13 mm, pojedyńcze zmiany również w ciele modzielowym, żadna ze zmian nie ulega wzmocnieniu kontrastowemu- obraz i lokalizacja ognisk może sugerować zmiany demielizacyjne w przebiegu SM, nie można wykluczyć współistniejących przewlekłych zmian naczyniopochodnych, konieczna weryfikacja kliniczna i ewentualna dalsza diagnostyka. Pozatym mózgowie o prawidłowym sygnale i strukturze, bez innych zmian ogniskowych. Ognisk patologicznego wzmocnienia kontrastowego nie stwierdza się. Uklad komorowy symetryczny, nieposzerzony, bez przemieszczania. Rezerwa płynowa podpajęczynówkowa zachowana.

Dodatkowo CRP wynosi 14,20. Zrobiono również badanie Elektrokartografi: Normogram. Rytm zatokowy miarowy o czestosci 66/min. Bez cech niedokrwienia mięśnia serca.
Inne wyniki: INR: 1,08 ; wskaźnik protombiny: 93% ; czas protrombiny: 10,9 sek. ; APTT: 31,8 sek ; Ratio: 1,0 ; Fibrynogen: 6,14 g/l.

Kilka lat temu mama miała zabieg polegajacy na wstawieniu "parasolki" w sercu w celu zatkania dziury, która się nie zarosła w dzieciństwie. Dodatkowo w tym czasie przeszła dwa udary.

Wiek mamy 49 lat.

Bardzo proszę o informację i pomoc co może być przyczyną dolegliwości bólowych głowy.
Dzień dobry, zamknięcie przetoki w sercu chroni przed kolejnymi naczyniowymi powikłaniami. Natomiast przebyty udary niedokrwienne mózgu i napewno inne dodatkowe choroby np. nadciśnienie tętnicze, zmiany zwyrodnieniowy kręgosłupa szyjnego mogą powodować bóle głowy. Zależy od typu bóli. Najlepiej zacząć prowadzić dzienniczek bóli głowy np. elektroniczny: MigraineBuddy. Pozdrawiam