Moja mama zgłosiła się do lekarza z bólami kolkowymi brzucha podobnymi do bóli związanych z pęcherzy

1 odpowiedzi
Moja mama zgłosiła się do lekarza z bólami kolkowymi brzucha podobnymi do bóli związanych z pęcherzykiem żółciowym. Badanie USG jednoznacznie nie potwierdziło że to kamica pęcherzyka. Lekarz skierował mamę na TK z kontrastem jamy brzusznej z podejrzeniem kamicy. Uzyskała następujący wynik TK: Wątroba normodensyjna, niepowiekszona, bez zmian ogniskowych. Pęcherzyk żółciowy o hyperdensyjnej zawartości (izodensyjnej w stosunku do wątroby w fazie natywnej), w dnie widoczne nieregularne wzmocnienie ściany. Obraz niecharakterystyczny, nie można wykluczyć procesu npl. Drogi żółciowe nieposzerzone. Trzustka niepowiekszona bez zmian ogniskowych. Śledziona prawidłowa. Nerki typowo położone, prawidłowej wielkości i kształtu bez zmian ogniskowych. UKMy obustronnie nieposzerzone bez obecności złogów cieniodajnych. Nadnercza prawidłowe. Powiększonych węzłów chłonnych nie uwidoczniono. Pęcherz moczowy słabo wypełniony. Macica w tyłozgięciu, trzon powiększonym - mięśniak? Nie stwierdza się wolnego płynu w jamie otrzewnej. Układ kostny objęty badaniem bez zmian o charakterze meta. CZY TEN OPIS POTWIERDZA KAMICĘ PECHERZYKA CZY TO COŚ GORSZEGO NP. NOWOTWÓR? JAKI JEST PROCES LECZENIA TEGO SCHORZENIA?
Taki opis wymaga weryfikacji najlepiej w rezonansie magnetycznym z kontrastem oraz następnie konsultacji chirurgicznej. Może odpowiadać zapaleniu pęcherzyka, adenomiomatozie czyli przerostowi mięśniówki pęcherzyka albo procesowi nowotworowemu. Warto to ustalić przed operacją, bo zmienia to zakres zabiegu. Najlepiej założyć kartę DILO w POZ i wykonać wtedy szybciej dalszą diagnostykę.