Moja mama miała niedawno usg brzucha, które wykazało płynowo-litą zmianę na nerce 10x7cm. Wyniki bad

2 odpowiedzi
Moja mama miała niedawno usg brzucha, które wykazało płynowo-litą zmianę na nerce 10x7cm. Wyniki badań krwi są w normach, ob 11, kreatynina, gfr, tsh, ft4, krwinki białe wszystko w normach. Żadnych bólów w okolicy ledzwiowej czy krwiomoczu mama nie ma. Czuje sie dobrze i nigdy nie narzekala na bóle zwiazane z nerkami. Co to może być? Mama dopiero we wt idzie do lekarza po skierowanie do urologa wiec musimy jeszcze trochę zaczekać a chciałabym już coś wiedzieć na temat tej zmiany.. dodatkowo proponowali mamie TK z kontrastem ale czy mama moze to badanie wykonać mając astmę? Proszę o szybką odpowiedź.
Taki zmiany powinny być weryfikowane w badaniu TK lub MR z kontrastem.

W przypadku stwierdzenia w nerce jakiejkolwiek zmiany ogniskowej innej niż torbiel prosta należy wykonać badanie obrazowe o wyższej referencyjności niż usg czyli np tomografię komputerową (TK) z kontrastem lub rezonans magnetyczny (MRI) z kontrastem, więc propozycja jaką mama otrzymała jest jak najbardziej słuszna i tak należy postąpić. Ocena czy nie ma przeciwwskazań i przygotowaniem pacjenta do badania to rola lekarza kierującego na badanie. Zmiana jaką opisano u mamy ( płynowo-lita) wymaga wykonania jedynego z powyższych badań, najlepiej gdyby była to tomografia komputerowa z kontrastem. Proponuję zgłosić się do urologa już z wykonaną tomografią czy rezonansem, czyli z pisemnym opisem i płytą CD z nagranym badaniem. Dopiero wtedy w zasadzie urolog ma na tyle dużo informacji by planować postępowanie.