Moja mama ma 68 lat. Ma bardzo niewyraźną mowę i trudności z przełykaniem (tylko papki). Na podstawi

4 odpowiedzi
Moja mama ma 68 lat. Ma bardzo niewyraźną mowę i trudności z przełykaniem (tylko papki). Na podstawie badania emg stwierdzono stwrdnienie zanikowe boczne, polineuropatia czuciowo-ruchowa typu askonalnego z towarzyszącym zespołem cieśni nadgarstka. Opis badania : na tle uogólnionego uszkodzenia aksonalnego włókien czuciwych badanych nerwów, stwierdzono niewielkie uszkodzenie aksonalne włókien ruchowych nerwu piszczelowego. W zapisach EMG objawy aktywnego odnerwienia w badanych mięśniach (języka oraz kończyn górnych i dolnych) oraz fascykulacje w badanych mięśniach kończyn górnych i dolnych - zakres unerwienia opuszki rdzenia, korzenie rdzeniowe L2-L4, L4-L5, C5-C6, C8-Th1. Cechy reinerwacji w badanych mięśniach kończyn dolnych oraz mięśniu międzykostnym grzbietowym I prawym. Diagnostykę poszerzono o nakłucie lędźwiowe - cytoza 2, białko 54,8, p/ciała p/Borelli - w opracowaniu. Wykryto obecność prążków oligoklonalnych w płynie m-rdz. Pobrano surowicę na obecność przeciwciał przeciwneuronalnych oraz przeciw gangliozydom - wynik w opracowaniu. Proszę powiedzieć czy naprawdę to jest SLA, czy może szukać pomocy i robić jeszcze jakieś badania które potwierdzą lub wykluczą tę chorobę. Do jakiego lekarza trzeba się zgłosić? Bardzo proszę o pomoc.
Sprawa jest bardzo trudna i nie widząc chorego nie można postawić rozpoznania. Pacjentka miała liczne badania dodatkowe i należy poczekac na wszystkie wyniki aby ukierunkowac dalsze postępowanie. Byc może nakładaja sie tutaj różne stany chorobowe-nie jest wykluczone współistnienie schorzen neurologicznych. Proponuję uzbroic się w cierpliwość i zaczekac na zakoncZenie diagnostyki. Z powazaniem Ewa Ogrodowska-Hamankiewicz

Przedstawione informacje nie dają możliwości postawienia diagnozy. Potwierdzenie diagnozy stwardnienia bocznego zanikowego jest złożone i najczęściej przynajmniej dwuetapowe. Należy także wykluczyć inne możliwe przyczyny dające podobne objawy. Obraz polineuropatii nie jest typowy dla SLA jednak nie przeczy rozpoznania. Żeby zastanowić się nad problemem konieczne jest zapoznanie się z całością dokumentacji oraz osobiste zbadanie pacjenta.
Szanowni Państwo,
definitywne rozpoznanie można postawić jedynie na podstawie pełnej diagnostyki. Choroby tego typu są w zakresie kompetencji kliniki neurologicznej szpitala przy ul. Banacha w Warszawie. Proponuję postarać się o skierowanie i umówić na wizytę, lub pobyt na tym oddziale.
dr Andrzej Żytkowski
Do neurologa. Zgłosić się do szpitala lub poradni o wyższej referencyjności niż dotąd