Moja mama lat 78 ma zanik plamki żółtej, jaskrę i miała też zaćmę. Na jedno oko nie widzi praktyczni

2 odpowiedzi
Moja mama lat 78 ma zanik plamki żółtej, jaskrę i miała też zaćmę. Na jedno oko nie widzi praktycznie nic a drugie jest sprawne w 30 %. Przed zabiegiem zaćmy mama widziała dobrze blisko tzn. bez problemu napisała coś, przeczytała. Natomiast rzeczy dalsze widziała za mgła. Zdecydowała się na zabieg zaćmy licząc, że po zabiegu ta mgła jej zniknie i widzenie dalsze polepszy się. Niestety mama już jest po zabiegu zaćmy ok. 5 miesięcy i jest rozczarowana. Pomimo zleconych okularów blisko widzi fatalnie tzn. nie przeczyta, nie napisze i inne proste czynności wykonywane w zasięgu ręki.Np idąc ulicą z daleka widzi osobę ale gdy ta osoba się zbliży widzi plamę. W związku z tym mam pytanie czy soczewka zakładana podczas operacji zaćmy może być różna? Czy jest szansa jakaś żeby mama lepiej widziała blisko. Nadmieniam, że jest 78 letnia osobą dlatego najwięcej czasu spędza w domu i najkorzystniejsze by było dla niej lepsze widzenie z bliska. Ma okulary do blizy ale one nie wiele pomagają. Proszę o jakieś wskazówki. Czytałam, że są różne rodzaje soczewek. Na NFZ dają tylko jeden rodzaj, szkoda, że lekarz okulista nie uświadomił mamę jak zmieni sie jej widzenie i nie zasugerował zabiegu w prywatnej klinice i założenie innej soczewki. I jeszcze bardzo ja razi słońce i czy to jest też wynikiem jaskry która ma czy soczewki wszczepionej?
Bez wizyty w gabinecie nie da się niczego pewnego stwierdzić. Tylko w gabinecie można ocenić stopień degeneracji siatkówki i stan wszczepionej sztucznej soczewki.

Witam,
opisane zaburzenia widzenia wskazuja na znaczne uszkodzenie plamki. Rodzaj wszczepionej soczewki nic tu nie zmienia.
Pytanie jeszcze - jak zaawansowane jest uszkodzenie jaskrowe.
Zanik plamki i zanik jaskrowy nerwu wzrokowego są nieodwracalne i mogą postępować, wiec trzeba byc pod ścisła kontrolą okulisty. pozdrawiam, JJ