Moja mama 76 l leczy się u psychiatry. Ma problemy z pamięcią, orientacją w czasie i przestrzeni, ro

4 odpowiedzi
Moja mama 76 l leczy się u psychiatry. Ma problemy z pamięcią, orientacją w czasie i przestrzeni, rozumowaniem, jest apatyczna, najchętniej by nic nie robiła, boi się, w nowej sytuacji i wśród obcych osób zdezorientowana. Bierze Kwetaplex, Vicebrol, Sulpiryd, Biomentin. Czy cos jeszcze można zrobić aby zatrzymać rozwój choroby?
Dzień dobry,
Wskazana jest wszelką aktywność - i w zakresie obowiązków domowych, i w otoczeniu społecznym. Sugeruję więc mimo wszystko angażowanie mamy w gotowanie, planowanie zakupów, składanie prania itp., a równolegle regularne zajęcia poza domem (klub seniora, oddział dzienny dla seniorów itp.).
Pozdrawiam,
Katarzyna Zieniewicz

Z tego, co Pani opisuje, Pani mama cierpi na demencję (otępienie). Są różne przyczyny tego stanu: Choroba Alzheimera, zmiany niedokrwienne, choroba Parkinsona i inne. W zależności od choroby farmakoterapia może być nieco odmienna. W niektórych postaciach pewne leki są przeciwwskazane. Wśród leków, które Pani wymieniła tylko biomentin jest zarejestrowany do leczenia objawów otępienia w przebiegu choroby Alzheimera. Takie leki, jak sulpiryd czy kwetaplex mogą być zalecane czasem jako leki zmniejszające objawy lęku, psychotyczne, zaburzeń nastroju. Jednocześnie jednak mogą powodować objawy uboczne takie jak: spowolnienie, dezorientację, apatię, senność.
Ważne jest również leczenie innych towarzyszących chorób: np. zaburzeń rytmu serca, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy i innych.
Mam nadzieję ,że zostały wykonane badania obrazowe np.TK głowy czy MRI aby wyjaśnić przyczynę otępienia i zaburzen zachowania. Jeśli chodzi o postępowanie to należy rozważyć rehabilitację funkcji psychicznych-czyli ćwiczenia pod okiem doświadczonego psychologa. Przy niektórych oddziałach rehabilitacyjnych czy geriatrycznych funkcjonuje poradnia leczenia zespołów otępiennych gdzie takie ćwiczenia są prowadzone. Można wykupić program komputerowy słuzący ćwiczeniom pamięci. Poza tym mama powinna przebywać wśród ludzi, często z ludźmi się kontaktować, rozmawiać nawet jeśli nie wszystko jest w stanie pojąć i ze wszystkim nadążyć. Najlepiej jeśli są to osoby znane jej wcześniej, z którymi wiążą ją wspomnienia. Wspomnienia są bowiem "kotwicami" pamięci i wokół nich można coś budować. Z poważaniem Ewa Ogrodowska-Hamankiewicz
Jeśli miałabym wydać opinię, musiałabym Pania zbadać w Gabinecie Geriatry. Na wizytę należy zgłosić się z dotychczasowymi dokumentami leczenia i aktualnie przyjmowanymi lekami. Pozdrawiam.