Moja 9 letnia corka ma kilka malych tluszczakow na brzuchu wyglada to nieestecznie do tego rosna I j

2 odpowiedzi
Moja 9 letnia corka ma kilka malych tluszczakow na brzuchu wyglada to nieestecznie do tego rosna I jest ich coraz wiecej.Niewiem do jakiego lekarza sie udac dermatologa czy chirurga I co najlepiej je zlikwiduje????
lek. Damian Gałązka
Chirurg, Proktolog, Lekarz wykonujący zabiegi medycyny estetycznej
Toruń
W zależności od wielkości i ilości można rozważyć usunięcie. Ze względu na młody wiek raczej zalecał bym zaczekać. Ale definitywna opinia dopiero przy osobistym zbadaniu przez lekarza.
Raczej chirurgia niż dermatologia.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
lek. Joanna Kurmanow
Chirurg plastyczny, Chirurg
Luboń
Dzień dobry,

Tłuszczaki to łagodne guzki tkanki podskórnej, mogą pojawiać się także u dzieci, zwykle nie są groźne, ale jeśli jest ich kilka i pojawiają się nowe, warto je skontrolować.

Pierwszym krokiem powinna być wizyta u pediatry, który zbierze dokładny wywiad i skieruje dalej, następnie najlepiej wykonać USG tkanek miękkich brzucha, żeby potwierdzić, że to rzeczywiście tłuszczaki, a nie inne zmiany.

Dalsze postępowanie zależy od wyniku, jeśli to tłuszczaki, to zajmuje się nimi chirurg dziecięcy, bo tylko chirurgiczne usunięcie daje trwały efekt, tłuszczak usuwa się w całości, a wycięty guzek wysyła do badania histopatologicznego, żeby potwierdzić łagodny charakter.

Nie ma sposobu, aby całkowicie zapobiec powstawaniu nowych tłuszczaków, czasem mają one podłoże rodzinne, ale jeśli są niewielkie i nie bolą, można je obserwować, usuwa się tylko te, które rosną, przeszkadzają estetycznie lub powodują dolegliwości.

Podsumowując, najlepiej zacząć od pediatry i USG, potem zgłosić się do chirurga dziecięcego, który w razie potrzeby zaproponuje usunięcie zmian.

Pozdrawiam serdecznie,
dr Joanna Kurmanow – chirurg plastyczny

Eksperci

Jarosław Dubicki

Jarosław Dubicki

Chirurg, Chirurg plastyczny

Warszawa

Konrad  Czajkowski

Konrad Czajkowski

Chirurg, Lekarz wykonujący zabiegi medycyny estetycznej

Piaseczno

Robert Wardziński

Robert Wardziński

Chirurg

Bydgoszcz

Tomasz Sztemberg

Tomasz Sztemberg

Chirurg

Goleniów

Zofia Latała-Otrębska

Zofia Latała-Otrębska

Dermatolog

Olkusz

Danuta Myłek

Danuta Myłek

Alergolog, Dietetyk, Dermatolog

Warszawa

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 32 pytań dotyczących usługi: tłuszczaki
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.