Moja 15 letnia córka zmaga się z trądzikiem torbielowatym od kilku lat. Była leczona antybiotykami,

3 odpowiedzi
Moja 15 letnia córka zmaga się z trądzikiem torbielowatym od kilku lat. Była leczona antybiotykami, szczepionkami i rożnego rodzaju maściami. Pozostały jej dość duże czerwone blizny na policzkach i troszke krost wyczuwalnych pod skórą. Nie chcę podawać jej doustnie izoteku. Czy są jeszcze inne metody leczenia tego rodzaju trądziku i blizn po nim.
Witam,
Skoro u córki zmiany skórne wykazują tendencje do bliznowacenia i wykorzystała już wszystkie opcje terapii proponowałabym rozważyć leczenie Izotek można zacząć od małych dawek i stopniowo zwiększać do maksymalnej dawki tolerowanej. Pozwoli to uniknąć pojawiania się blizn w przyszłości i oszczędzi córce kosztów i cierpienia związanych z ich usuwaniem
Pozdrawiam

Dzień dobry. Co do usuwania śladów po trądziku ,wybór jest ograniczony do kwasów np TCA, lub lasery typu fraxel lub PiXel. i na pewno nie stosujemy tzw. masci na blizny.te preparaty są przeznaczone na inny roczaj blizn,poza tym ich tłusta konsystencja moze zaostrzać trądzik.Co do Pani pytania o alternatywną formę terapii dla isotretinoiny ( izotek ,axotret ) to rozumiem obawy ( zazwyczaj rodziców ) ale ich nie podzielam. Powiem tyllko jeden argument .Aktualnie jest to jedyna forma terapii ,która leczy tę chorobę od strony przyczyny a nie objawów.A co do potencjalnych objawów niepożadanych.Tak zdaża sie ,że występują .Głównie przeszkadza przesuszenie ,,wszystkiego".Reszta objawów niepożądanych jest przeceniana.
Oczywiście to czy dopuscimy do rozwoju objawów niepożadanych ,zależy w dużym stopniu od lekarza prowadzącego. Czyli jakie kosmetyki ochronne zaleci,jak często są robione badania kontrolne z krwi i jakie leki osłonowei na wątrobę.
Może to być terapia - koszmar,albo tylko troszkę przesuszająca. Wszystko zależy od lekarza.Lek jest niewinny. Jezeli za 12 -15 miesięcy nie chcemy mieć nadal trądziku to to jest jedyne rozwiązanie .Antybiotyki zewnętrzne,doustne,autoszczepionki to jest zabawa na lata, aż pacjentka ,,sama wyrośnie " z trądzika . Tylko czy to będzie bliżej 19-tki czy 27-go roku życia trudno przewidzieć.Na to pytanie nie ma dobrej odpowiedzi.
Pozdrawiam życząc dobrych wyborów dr Piotr Mazur.
Witam! Nie rozumiem dlaczego bez doświadczenia w tym zakresie rezygnuje Pani ze skutecznej pomocy dla córki. W przypadkach nasilonych to najskuteczniejsza metoda . Wiem bo zajmuję się takim leczeniem od 1998 roku. Jesli chodzi o blizny to odrębny temat- głównie lasery ( też się tym zajmuję), ale to dopiero po wyleczeniu zmian aktywnych. Pozdrawiam i zapraszam na wizytę.