Moja 14 letnia córka ma problem z odżywianiem, czyli nie je niczego a jak zje to zwraca. Przyznała mi sie do tego i innych jeszcze objawów: izoluje się od wszystkich od znajomych od rodziny, jest nieobecna, jest bardzo opryskliwa. Nie może patrzeć na siebie w lustrze bo twierdzi że jest gruba a jest bardzo chuda. Nie rozbierze się na basenie ponieważ nie chce żeby się z niej ktoś śmiał że jest gruba. Otworzyła się raz i ze mną rozmawiała, poszłyśmy do psychologa ale powiedziała ze zrobiła to dla mnie i że ona nie będzie już z nikim rozmawiała na ten temat. Ona chce tylko chudnąć i tyle.Proszę pomóżcie bo nie wiem jak do niej dotrzeć.
lek. Krystyn Czerniejewski
lek. Krystyn Czerniejewski
Psychiatra, Terapeuta
Cieszyn
Niestety nie ma uniwersalnych sposobów. Sądząc z opisu, Pani córka zdradza dość typowe objawy jadłowstrętu psychicznego. A to trudna do leczenia zaburzenie. Właśnie dlatego, że cierpiące na nią osoby są pewne swych przekonań o budowie własnego ciała i nie godzą się na leczenie. Nie przyjmują rad ani wskazówek. Proponuję odszukać w okolicy swego zamieszkania specjalistę psychiatrę młodzieżowego i samej tam się udać. Niejednokrotnie dokładniejsze informacje pozwalają na znalezienie rozwiązania.

mgr Marzena Kramarz
mgr Marzena Kramarz
Dietetyk
Szczytna
Witam serdecznie, z opisu Pani wynika, że córka cierpi na anoreksje czyli jadlowstret. Jest to psychiczne zaburzenie żywienia dlatego kompetentną osobą będzie lekarz psychiatra. Proszę nie zwlekac, z konsultacja, gdyż ta choroba może być śmiertelna. Pozdrawiam Marzena Kramarz Poradnia Dietetyczna i Cykliczna również online.

mgr Piotr Madeja
mgr Piotr Madeja
Psychoterapeuta
Kraków
Dzień dobry,
często w takich przypadkach sprawdza się leczenie przez zespół specjalistów: psychoterapeutę, psychiatrę, dietetyka, pielęgniarkę. Warto może znaleźć ośrodek kompleksowo zajmujący się anoreksją w pobliżu miejsca zamieszkania. Jeśli natomiast waga córki będzie spadać to warto pomyśleć o oddziale szpitalnym.

mgr Piotr Włodarczyk
mgr Piotr Włodarczyk
Psychoterapeuta, Psycholog
Opole
Z Pani opisu wynika, że córka ma jadłowstręt psychiczny (anoreksja) warto byłoby udać się do psychiatry, a później do psychoterapeuty gdyż anoreksja zagraża życiu, gdy waga spadnie poniżej odpowiedniego poziomu. Są też specjalne ośrodki zajmujące się tym zaburzeniem. Pozdrawiam

mgr Aleksandra Gnacek
mgr Aleksandra Gnacek
Psychoterapeuta, Psycholog, Terapeuta
Katowice
Dzień dobry. To niezwykle trudna sytuacja, jednak zachęcam, by spróbować umówić córkę na spotkanie z psychoterapeutą. Objawy, które Pani opisuje, mogą wskazywać na obecność zaburzeń odżywiania - jednakże rzetelna diagnoza oraz dobór właściwej terapii są możliwe jedynie po osobistym spotkaniu ze specjalistą. Jeśli to rzeczywiście anoreksja, należy mieć na uwadze fakt, że spadek wagi poniżej pewnego poziomu stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia (poziom ten ustalany jest indywidualnie, zależnie od m.in. wzrostu czy wieku). Polecam szczególnie psychoterapię poznawczo-behawioralną, ponieważ oferuje ona nie tylko pracę nad rozwiązaniem bieżących trudności z odżywianiem, ale i sięga do przyczyn problemu. Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki.

 Bożena Szczęsna
Bożena Szczęsna
Psycholog, Psychoterapeuta
Warszawa
Witam Panią
Sprawa jest bardzo poważna ponieważ z tego co Pani opisuje to wskazuje to na anoreksję typ bulimiczny. To jest bardzo poważne zaburzenie wymagające leczenia.psychiatrycznego i psychoterapii rodzinnej i indywidualnej. Jeśli córka nie chce się leczyć a jej BMI jest niskie trzeba córkę umieścić na oddziale dla dzieci i młodzieży. BMI poniżej 16 wskazuje na wyniszczenie organizmu. Poniżej 15 roku życia to Państwo decydują o hospitalizacji. Trzeba działać bo samo nie przejdzie.
Pozdrawiam

 Paulina Dąbrowska
Paulina Dąbrowska
Psycholog, Psychoterapeuta, Diagnostyk
Malbork
Witam
Opisany stan sugeruje na jadłowstręt psychiczny o typie bulimicznym.
Córka z pewnością potrzebuje kompleksowego leczenia prowadzonego interdyscyplinarnie: psychiatra, psychoterapeuta, w późniejszym czasie dietetyk. Najpierw trzeba zająć się psychiką, by mógł wkroczyć dietetyk, ponieważ jeśli córka ma zaburzony obraz ciała- czuje się gruba, dieta nic nie pomoże, bo najzwyczajniej w świecie nadal będzie odmawiała jedzenia. Córka jest w wieku nastoletnim - odmowa jedzenia zwykle jest wierzchołkiem góry lodowej i skrywa inne problemy. W takich przypadkach bywa również wskazana terapia rodzinna, ponieważ pewne zachowania członków rodziny podtrzymują objawy pacjenta. Nie napisała Pani ile córka ma wzrostu i jaką ma wagę obecnie, oraz jaka była jej waga wyjściowa.Ważne są również choroby współistniejące. Jeśli wartość BMI jest poniżej 15, to jest to wskazanie do leczenia w warunkach szpitalnych. Proszę udać się po pomoc do Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży.
Powodzenia

Specjaliści w zakresie leczenia: zaburzenia odżywiania

Jarosław Górnicki

Jarosław Górnicki

Alergolog

Warszawa

Ewa Canert-Łąka

Ewa Canert-Łąka

Terapeuta

Jarosław

Ewa Ławicka-Szczęch

Ewa Ławicka-Szczęch

Psycholog

Poznań

Katarzyna Popławska-Nawara

Katarzyna Popławska-Nawara

Psycholog, Psychoterapeuta

Wrocław

Katarzyna Spiridonow

Katarzyna Spiridonow

Psycholog, Terapeuta

Warszawa

Cecylia Hajduk

Cecylia Hajduk

Psycholog, Terapeuta

Tarnów

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 11 pytań dotyczących usługi: zaburzenia odżywiania

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.