Moja 14 letnia córka ma problem z odżywianiem, czyli nie je niczego a jak zje to zwraca. Przyznała m

8 odpowiedzi
Moja 14 letnia córka ma problem z odżywianiem, czyli nie je niczego a jak zje to zwraca. Przyznała mi sie do tego i innych jeszcze objawów: izoluje się od wszystkich od znajomych od rodziny, jest nieobecna, jest bardzo opryskliwa. Nie może patrzeć na siebie w lustrze bo twierdzi że jest gruba a jest bardzo chuda. Nie rozbierze się na basenie ponieważ nie chce żeby się z niej ktoś śmiał że jest gruba. Otworzyła się raz i ze mną rozmawiała, poszłyśmy do psychologa ale powiedziała ze zrobiła to dla mnie i że ona nie będzie już z nikim rozmawiała na ten temat. Ona chce tylko chudnąć i tyle.Proszę pomóżcie bo nie wiem jak do niej dotrzeć.
Niestety nie ma uniwersalnych sposobów. Sądząc z opisu, Pani córka zdradza dość typowe objawy jadłowstrętu psychicznego. A to trudna do leczenia zaburzenie. Właśnie dlatego, że cierpiące na nią osoby są pewne swych przekonań o budowie własnego ciała i nie godzą się na leczenie. Nie przyjmują rad ani wskazówek. Proponuję odszukać w okolicy swego zamieszkania specjalistę psychiatrę młodzieżowego i samej tam się udać. Niejednokrotnie dokładniejsze informacje pozwalają na znalezienie rozwiązania.

Dzień dobry,
często w takich przypadkach sprawdza się leczenie przez zespół specjalistów: psychoterapeutę, psychiatrę, dietetyka, pielęgniarkę. Warto może znaleźć ośrodek kompleksowo zajmujący się anoreksją w pobliżu miejsca zamieszkania. Jeśli natomiast waga córki będzie spadać to warto pomyśleć o oddziale szpitalnym.
Z Pani opisu wynika, że córka ma jadłowstręt psychiczny (anoreksja) warto byłoby udać się do psychiatry, a później do psychoterapeuty gdyż anoreksja zagraża życiu, gdy waga spadnie poniżej odpowiedniego poziomu. Są też specjalne ośrodki zajmujące się tym zaburzeniem. Pozdrawiam
Dzień dobry. To niezwykle trudna sytuacja, jednak zachęcam, by spróbować umówić córkę na spotkanie z psychoterapeutą. Objawy, które Pani opisuje, mogą wskazywać na obecność zaburzeń odżywiania - jednakże rzetelna diagnoza oraz dobór właściwej terapii są możliwe jedynie po osobistym spotkaniu ze specjalistą. Jeśli to rzeczywiście anoreksja, należy mieć na uwadze fakt, że spadek wagi poniżej pewnego poziomu stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia (poziom ten ustalany jest indywidualnie, zależnie od m.in. wzrostu czy wieku). Polecam szczególnie psychoterapię poznawczo-behawioralną, ponieważ oferuje ona nie tylko pracę nad rozwiązaniem bieżących trudności z odżywianiem, ale i sięga do przyczyn problemu. Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki.
Witam Panią
Sprawa jest bardzo poważna ponieważ z tego co Pani opisuje to wskazuje to na anoreksję typ bulimiczny. To jest bardzo poważne zaburzenie wymagające leczenia.psychiatrycznego i psychoterapii rodzinnej i indywidualnej. Jeśli córka nie chce się leczyć a jej BMI jest niskie trzeba córkę umieścić na oddziale dla dzieci i młodzieży. BMI poniżej 16 wskazuje na wyniszczenie organizmu. Poniżej 15 roku życia to Państwo decydują o hospitalizacji. Trzeba działać bo samo nie przejdzie.
Pozdrawiam
Witam
Opisany stan sugeruje na jadłowstręt psychiczny o typie bulimicznym.
Córka z pewnością potrzebuje kompleksowego leczenia prowadzonego interdyscyplinarnie: psychiatra, psychoterapeuta, w późniejszym czasie dietetyk. Najpierw trzeba zająć się psychiką, by mógł wkroczyć dietetyk, ponieważ jeśli córka ma zaburzony obraz ciała- czuje się gruba, dieta nic nie pomoże, bo najzwyczajniej w świecie nadal będzie odmawiała jedzenia. Córka jest w wieku nastoletnim - odmowa jedzenia zwykle jest wierzchołkiem góry lodowej i skrywa inne problemy. W takich przypadkach bywa również wskazana terapia rodzinna, ponieważ pewne zachowania członków rodziny podtrzymują objawy pacjenta. Nie napisała Pani ile córka ma wzrostu i jaką ma wagę obecnie, oraz jaka była jej waga wyjściowa.Ważne są również choroby współistniejące. Jeśli wartość BMI jest poniżej 15, to jest to wskazanie do leczenia w warunkach szpitalnych. Proszę udać się po pomoc do Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży.
Powodzenia
Dzień dobry , Z tego co Pani pisze można wywnioskować jedną z dwóch chorób: bulimia nervosa lub anoreksja typ bulimiczny. Dokładna diagnoza jest zależna od poziomu BMI (body mass index). Prościej rzecz ujmując czy masa ciała się utrzymuje czy cały czas córka ją traci. Jeżeli utrzymuje się to bulimia, w przypadku ciągłej utraty masy ciała to anoreksja typ bulimiczny. W zaburzeniach odżywiania pacjent alienuje się od rodziny i znajomych , ma zniekształcony obraz własnego ciała. To co pomaga chorym to zrozumienie i ciepło. Nie ciągłe rozmowy na temat jedzenia i wyglądu. Na moim blogu może przeczytać Pani wpis na temat pomocy. Zdecydowanie potrzebna jest też pomoc psychiatry i dietetyka oraz terapia.
Gdyby miała Pani pytania proszę pisać, kiedyś chorowałam na anoreksję i bulimię.
Pozdrawiam ciepło, Aleksandra Dejewska Terapeutka Zaburzeń Odżywiania
Dzień Dobry,
Zaburzenia Odżywiania wymagają podjęcia profesjonalnej terapii u psychiatry/psychologa oraz dietetyka, który specjalizuje się w pracy z osobami cierpiącymi na zaburzenia odżywiania. W dobie dzisiejszej kultury, hołdującej kultowi szczupłości, bardzo wiele nastolatków, a nawet dzieci, wpada w sidła anoreksji, ortoreksji i bulimii. Przy odpowiedniej psychoterapii i wsparciu dietetyka, możliwy jest pełny powrót do zdrowia.