Mój wielki problem ma podłoże psychologiczne a jest nim mimowolne budowanie i sprawdzanie ewentualny

2 odpowiedzi
Mój wielki problem ma podłoże psychologiczne a jest nim mimowolne budowanie i sprawdzanie ewentualnych, pesymistycznych scenariuszy które „mogłyby” się wydarzyć w konsekwencji raczej rutynowych sytuacji. Głównie dotyczy to możliwości zakażenia się choroba. Najlepiej przedstawi to przykład z życia. A) Szczepienie/pobieranie krwi. Już po zabiegu myśl, a co jeśli igła nie była wymieniona, bo ktoś, zapomniał to zrobić albo nie zrobił tego z premedytacją żeby zarazić jakąś przypadkową osobę a akurat padło na mnie. Sprawdzanie raportów medycznych żeby wiedzieć jak duże są szanse zarażenia się w ten sposób daną chorobą (myśli oczywiście kierują sie same w stronę HIV) sprawdzanie rodzajów objawów. Konsultacje lekarskie aż w końcu robienie testów na wykluczenie tak żeby mieć 100% pewność że wszystko jest ok a i tak niepewność pozostaje. B) Jestem w sklepie, zauważam krew na dłoni, szybka myśl, nie zauważyłem kiedy ale musiałem się o cos skaleczyć, normalna rzecz. Nie mija jednak chwila a głowa sama pisze kolejny irracjonalny scenariusz. Co jeśli ktoś specjalnie mnie skaleczył żeby mnie czymś zarazić albo skaleczenie mogło mieć kontakt z substancja/powierzchnia na której był jakiś wirus który spowoduje moja chorobę. Dalszy przebieg działań analogiczny jak powyżej. Czasami takie myśli męczą mnie tygodniami utrudniając normalne funkcjonowanie.
C) Jakiś czas temu sprzedawałem samochód. Normalne rzecz, umowa kupna-sprzedaży cała transakcja przebiega bezproblemowo. Już po jej zakończeniu, myśl. Co jeśli sprzedaż była pretekstem do wyłudzenia moich danych, nr dokumentu, nr pesel, adresu itd. W celu wykorzystania ich do innych wyłudzeń. Mimo świadomości jak mało realna jest ta hipoteza zaczynam sprawdzać, w jaki sposób przestępca może wykorzystać te dane i czy/co ewentualnie mogę w tej chwili zrobić.

Mam świadomość jak mało realne, są te sprawdzane scenariusze a mimo to i tak nie mogę się ich pozbyć i je weryfikuje. Jak sobie radzić w takich sytuacjach? Z góry dziękuję za pomoc.
Przedstawiane przez Pana problemy wydają się faktycznie bardzo mocno utrudniać codzienne funkcjonowanie. To bardzo dobrze, że rozpoczął Pan poszukiwanie drogi do ich rozwiązania. Z przedstawionych w opisie informacji można (oczywiście bardzo wstępnie) wnioskować o występowaniu u Pana problemów o podłożu lękowym. Jeżeli miałby Pan taką możliwość warto byłoby zwrócić się do specjalisty np. psychiatry, psychologa klinicznego lub psychoterapeuty w celu postawienia właściwej, konkretnej diagnozy (po szczegółowym wywiadzie). Kolejnym krokiem mogłaby być psychoterapia, np. psychoterapia poznawczo-behawioralna, która jest, (według National Institute for Health and Care - NICE), skuteczną metodą leczenia wielu zaburzeń lękowych (w sytuacji, jeżeli diagnoza konkretnego zaburzenia lękowego by się u Pana potwierdziła). Życzę Panu dużo zdrowia.

Dzień dobry,
niestety nie ma jednej konkretnej odpowiedzi na opisany, przez Pana problem. Nie ma też prostej diagnozy. Jeśli jest już Pan zmęczony tą sytuacją i doszedł Pan do momentu, w którym jest Pan gotowy poświęcić czas i energię na zajęcie się swoim problemem to naprawdę dobrą drogą jest psychoterapia. Na początek warto umówić się na konsultację i na spokojnie porozmawiać o tym co się dzieje i razem z terapeutą poszukać dla Pana najlepszej drogi do rozwiązania. Warto wybrać terapeutę, który Panu odpowiada, z którym dobrze się Pan czuje i któremu może pan zaufać. Warto na konsultacji popytać o różne formy terapii i dopasować przy pomocy terapeuty wszystko do swoich potrzeb. Proszę pamiętać, że konsultacja jest dla Pana, to Panu ma psychoterapia pomóc. Psychoterapeuta jest tutaj narzędziem do rozwiązania Pana problemu. Trzymam kciuki za to żeby się udało.