Mój synek od urodzenia ma na bocznej stronie pięty taki suchy łuszczący się fragment skóry, zmiana r

5 odpowiedzi
Mój synek od urodzenia ma na bocznej stronie pięty taki suchy łuszczący się fragment skóry, zmiana rośnie (obecnie syn 1,5 roku a wielkość mniej więcej jak paznokieć), po zastosowania preparatów złuszczających, łuszczenie ustępuje ale nadal ta część skórki jest taka twarda jakby coś było na niej naklejone, nie można tego podwadzić, zdrapać. Nie ma to żadnego koloru, jest w kolorze skóry. Lekarz dermatolog po badaniu dermoskopem powiedział że jest to rodzaj włókniaka, przepisał maść z antybiotykiem i sterydem a jeśli maść nie pomoże mamy tą zmianę wymrażać. Czy nie powinny być wykonane jakieś dodatkowe badania tej zmiany? Histopatologiczne np? I czy maść Belogent jest odpowiednia dla 1,5 rocznego dziecka mimo zaleceń na ulotce że od 6 rż? Czy to wymrażanie jest bolesne dla tak małego dziecka?
Witam,
Opis zmian nie jest charakterystyczna. Dobor leczenia jesli jest to faktycznie wlokniak jest dosc zastanawiajacy. Ze wzgledu na wiek dziecka proponuje skonsultowac sie jeszcze z innym specjalista
pozdrawuan

dzień dobry. Nie wiem jak lekarz to Pani przedstawił ,ale z opisu można myśleć o którejś postaci rogowacenia wrodzonego. Steryd mocny ,tylko w wyjątkowych sytuacjach powinien być stosowany dłużej niż 7-10 dni.Ponieważ mamy Pacjenta maluszka więc sugeruję rozcieńczyć ten lek ,dowolnym kosmetykiem w proporcji 1do 4 i dopiero tę mieszankę na skórę do 7-10 dni ,nie dłużej.Albo taki zestaw pomaga ,albo nie pomaga i nie powodu go kontynuować. co do wymrażania, to lepiej żeby ten pomysł potwierdził ktoś inny, bo u takich maluszków wymrażanie to nie jest najlepszy pomysł .Mrożenie to jest -90 stopni,czyli jest to bolesne. Co do pytania o badania .Można pobrać jedynie wycinek skóry ( czyli drobny zabieg chirug . w znieczuleniu miejscowym ) i wysłać do badania hist-patologicznego. Ale proszę pamiętać ,że to nie jest morfologia.Może przyjść wynik ; rozpoznanie nieznane.To jest badanie ,które ma potwierdzić rozpoznanie ,którego jesteśmy prawie pewni .Sugestia : na pewno zmienić lekarza.
Z poważaniem dr Piotr Mazur
Szanowna Pani

Niestety wymrażanie jest zabiegiem bolesnym - szczególnie w przypadku takiego malucha. Pani dość szczegółowo opisała zmianę, trudno jest mi jednak jednoznacznie postawić diagnozę opierając się jedynie na zawartym opisie. Decyzję o postępowaniu terapeutyczno-diagnostycznym mogę podjąć po obejrzeniu Pacjenta. Jeżeli jest taka możliwość – zapraszam.

Z serdecznością,
Dr hab. n. med. Aleksandra Lesiak, prof. nadzw.
Należy wykonać dermatoskopię i ustalić rozpoznanie.
Metodą leczenia włókniaków nie jest stosowanie Belogentu.
Mrożenie jest zawsze nieprzyjemnym doznaniem. Zapraszam na wizytę. Pozdrawiam. Katarzyna Kowalska-Górska
Witam! Niestety w takim przypadku , bez obejrzenia zmiany , mogę jedynie zaprosić na konsultację. Stosuję wszystkie metody usuwania zmian , włącznie z chirurgicznymi. Po badaniu zdecydujemy ,która będzie najlepsza dla Pani dziecka. Pozdrawiam