Mój syn 20-miesięczny ma próchnicę na jedynkach górnych. Myjemy mu zęby po każdy posiłku, niestety dopiero od niedawna przestał jeść w nocy. Czy we Wrocławiu jest możliwość lapisowania chlorkiem cynku? Czytaliśmy, że ta metoda jest mniej skuteczna. Byliśmy już u 2 stomatologów, pierwszy ( na samym początku pojawienia się zmian) stwierdził, że to złą mineralizacja. Drugi, mimo, że zmiany były już dobrze widoczne zalecił dokładną higienę i nic poza tym, ponieważ w swoim gabinecie nie impregnują zębów. Jednak zmiany postępują i martwimy się o kolejne zęby.
Pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na wiadomość.
lek. dent. Maja Teresińska
lek. dent. Maja Teresińska
Stomatolog, Lekarz medycyny estetycznej, Protetyk
Kraków
Witam z własnych doświadczeń wiem ze lapisowanie tzw ,, bezbarwnym,, lapisem jest mniej skuteczne niż klasyczny lapis azotanem srebra . Lapis jest środkiem z wyboru gdyż może on zatrzymać próchnicę oraz ma działanie przeciwbólowe . Gdy dziecko będzie starsze istnieje możliwość leczenia tych zębów .

lek. dent. Joanna Pieczyńska-Mantyk
lek. dent. Joanna Pieczyńska-Mantyk
Stomatolog, Ortodonta, Lekarz medycyny estetycznej
Warszawa
Przykro mi,ale nie wiem jak przedstawia się sytuacja we Wroclawiu.

lek. dent. Kamil Wysocki
lek. dent. Kamil Wysocki
Stomatolog
Rzeszów
Dzień dobry
Polecam lapisowanie azotanem srebra, jest prawdopodobnie dostępne w koszyku świadczeń nfz. Dobrym rozwiązaniem jest również ozonowanie. Gdy dziecko będzie starsze można będzie już przeleczyć zęby z zastosowaniem wypełnienia.

 Łukasz Zimny
Łukasz Zimny
Stomatolog
Sędziszów Małopolski
Jeżeli chodzi o Wrocław niestety nie podpowiem odpowiedniej kliniki . Proszę poszukać gabinetów z możlliwościa ozonowania ząbków maluszka . Lapis klasyczny jest to również metoda dobra (mało estetyczna ; lecz u takiego maluszka jest to sprawa raczej drugorzędna). Powyższe zabiegi mają szansę na zachamowanie postępu próchnicy do momentu gdy będzie można będzie założyć wypełnienie. Pozdrawiam

lek. dent. Mariusz Koroluk
lek. dent. Mariusz Koroluk
Stomatolog, Protetyk, Stomatolog dziecięcy
Milanówek
Witam. W swojej praktyce stosuje lapisowanie azotanem srebra rozleglych zmian prochnicowych w zebach mlecznych. Nie wiem jak jest we Wroclawiu. Moj gabinet stomatologiczny miesci sie w Milanowku pod Warszawa.
Mysle, ze lepiej aby dziecko zachowalo "czarne" zeby po lapisowaniu, niz je utracilo i w przyszlosci wyniknal problem ze zgryzem. Przy leczeniu prochnicy nie zapominajmy o mozliowosci wykonania wypelnien glasjonomerowych, ktore sa estetyczne oraz uwalniaja jony fluorowe, dodatkowo chroniac tkanki zeba u dziecka przed wystapieniem prochnicy wtornej.. Oczywiscie ostateczna metoda leczenia - jej wybor - nalezy do lekarza dentysty.Pozdrawiam

Specjaliści w zakresie leczenia: próchnica

Paweł Białożyk

Paweł Białożyk

Stomatolog

Bydgoszcz

Mirołsawa Połuchtowicz-Hańska

Mirołsawa Połuchtowicz-Hańska

Stomatolog

Myślenice

Krzysztof Zdanowski

Krzysztof Zdanowski

Stomatolog

Kraków

Ewa Duraj

Ewa Duraj

Stomatolog

Białystok

Robert Radłowski

Robert Radłowski

Stomatolog

Białystok

Marek Witkowski

Marek Witkowski

Stomatolog, Chirurg

Kraków

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 13 pytań dotyczących usługi: próchnica

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.