Moj problem zaczął sie ok 10 mc temu. Zaczeły sie bóle gardła,pieczenie tam głebiej w gardle,uczucie

3 odpowiedzi
Moj problem zaczął sie ok 10 mc temu. Zaczeły sie bóle gardła,pieczenie tam głebiej w gardle,uczucie czegos w gardle po prawej stronie i ciągłe pochrzakiwanie czasami z efektem zółtawej,białej,zielonkawej flegmy.Pierwszy laryngolog stwierdził przy pomocy lusterkau ropę w zachyłku gruszkowatym {nie wiem czy fachowo to nazwałam} :) Przepisała antybiotyk i sterydy do nosa, bo czasmi przy pociagniu nosem czułam smród z niego,po antybiotyku jak bym czuła lekka poprawe ,ale szału nie było.Bedąc w pl pojechałam zasiegnać opini innego lekarza i zrobiłam wymaz z gardla w którym wyszła klabsiella:(Lekarz też przy pomocy lusterka stwierdził ,ze pozbyłam sie ropy z zachyłku,ale mam otwarte krypty i kamienie migdałkowe i te dolegliwosci sa tego powodem Po dwóch miesiacach zrobiłam wymaz w Uk i bakterii juz nie było:).Po 4 miesiacach znowu przyjechałam do kraju zrobiłam znowu wymaz z gardła i nosa . Gardło ok, a w nosie gronkowiec:(Pojechałam do tego samego laryngologa ,który po spojrzeniu w kartoteke powiedział mi to samo co poprzednio.Przepisał mi Luivac szczepionke i kazał isc do pracy bo wyszukuje sobie chorób:( Wróciłam do UK i zarejestrowałam sie prywatnie do polskiego lekarza,Ten bardzo dokładnie przeprowadził ze mną wywiad i zbadał. Powiedział, ze do nosa sie nie moze przyczepic i uszu tez ,a po zbadaniu kamerka przez nos stwierdził ze mam wydzieline,ropę pomiedzy gardłem a krtanią. Podejrzewa refluks .Przepisał tabletki na dwa miesiace.Biore juz ponad miesiac i nie czuje poprawy:( Ciagle czuje ze mi cos zalega,odcgrzakuje co juz mnie doprowadza do szłu:( Czasami mam lekko powiekszony,bolacy wezeł chłonny podżuchwowy albo szyjny.Zaden lekarz zbytnio nie zaragował gdy mu powiedziałam,pokazałam:(Mam tez kłucia w uchu prawym. Niedługo jak bede w kraju chce zrobic jeszcze gastroskopie.Czasami myśle o najgorszym :( Mam 43 lata,nie piję alkoholu ,a papierosy rzuciałam 5 miesiecy temu. Prosze o rady,dziekuje:)
Moim zdaniem punktem wyjścia powyższych dolegliwości ogą być wspomniane kamienie migdałkowe - które długo zalegając w kryptach są pożywką dla bakterii - często powodują wtedy przykry zapach z ust i ognisko infekcji
Od wielu lat z dobrymi efektami leczę tego typu problemy stosując małoinwazyjne metody - wcześniej laserem obecnie radiochirurgią - tzw kryptolizę migdałków - po polsku zamykanie lub spłycanie krypt migdałków
Szczegóły na mojej stronie - niteks.pl (tam też można znaleźć nr tel kontaktowego - gdzie można uzyskać bardziej szczegółowe informacje)
Pozdr
Stanisław Nitek

Witam serdecznie!
W tym przypadku trudno o jednoznaczną diagnozę. Opisywane objawy najbardziej odpowiadają rozpoznaniu suchego zanikowego nieżytu błony śluzowej gardła i krtani?objawom refluksu gardłowo-krtaniowego? zespołowi spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła PNDS?
Konieczna kompleksowa ocena larygologiczna oraz weryfikacja pod kątem pochodzenia wydzieliny - flora bakteryjna?, podłoże alergiczne ulegające nadkażeniu? spływanie wydzieliny z tylnego kompleksu zatok przynosowych? refluks żołądkowo-przełykowo-gardłowy?

Ponadto rozważenie badań uzupełniających - wymaz, badanie obrazowe zatok ( HRCT), Endoskopia nosogardła, gardła środkowego oraz gardła dolnego i krtani oraz górnego odcinka drogi pokarmowej (gastroskopia), ph-metria, manometria, USG tarczycy, pobranie materiału do badania mikrobiologicznego. ocena radiologiczna kręgosłupa szyjnego?

W chwili obecnej proponowałbym irygację donosową + leki nawilżająco-regenrujące błonę śluzową gardła ( płyn robiony z Vit A + D3 + E, gliceryna, mentol).
W odniesieniu do opisywanego przypadku możemy podejrzewać zespół spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła (PNDS). U podłoża PNDS leżą najczęściej:
1. częste choroby infekcyjne górnych dróg oddechowych;
2. alergiczny nieżyt nosa oraz niealergiczny nieżyt nosa;
3. zapalenie zatok obocznych nosa – ostre lub przewlekłe;
4. wady anatomiczne, np. skrzywienie przegrody nosa; polipy nosa;
5. refluks żołądkowo-przełykowy/gardłowo-krtaniowy?
Zmienne temperatury otoczenia,wdychanie drażniących substancji, takich jak dym tytoniowy czy opary substancji chemicznych, także mogą sprzyjać nadmiernej produkcji śluzu w górnych drogach oddechowych i objawiać się jego ściekaniem po tylnej ścianie gardła.

Ponadto w odniesieniu do odczuwanych dolegliwości bólowych - przyczyną może być:
- suchy zanikowy nieżyt błony śluzowej gardła,
- zmiany zwyrodnieniowe itp w obrębie kręgosłupa szyjnego
- zespół wydłużonego wyrostka rylcowatego,
- zatrzymane zęby mądrości (ósemki)
- dolegliwości neuralgiczne związane z nerwem językowo-gardłowym, rzadziej nerwerm tródzielnym
- refluks gardłowo-krtaniowy
- może wiązać się z tzw. zwiększonym czynnościowym napięciem mięśnia pierścienn-gardłowego?

W przypadku pytań wątpliwości, chęci ukierunkowania dalszego leczenia służę pomocą!
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl
Pozdrawiam.
ASO CRP CT Zatok proszę zrobić . Może mieć Pani nadkażenie helicobacter pyroli w żołądku i lub możliwy przewlekły stan zapalny w zoładku, migdalkach badź zatokach .zapraszam z dokumentacja na wizytę do Świdnika