Mój mąż jest uzależniony od pornografi i masturbacji. Przez długi czas zaprzeczał, ale

6 odpowiedzi
Mój mąż jest uzależniony od pornografi i masturbacji. Przez długi czas zaprzeczał, ale teraz jesteśmy na etapie, że zdał sobie sprawę, że jest to problem i wpływa to także na mnie i nasze dzieci. Zapewnił mnie, ze będzie z tym walczył. Ja ze swojej strony podesłałam mu kilka stron oraz blog na dopaminie do zrozumienia problemu. Kiedy zaprzeczał czułam się oszukiwana, odrzucona itd. Nie trudno domyślić się jakie uczucia mną kierowały. W tej chwili powiedziałam mu, że zawsze będę go wspierać i ze go nie ganie, a chce mu pomóc. Bardzo go kocham, ale przez to wszystko nie potrafię mu ufać.

Jak rozmawiac z mezem? Co mu radzić? Naciskać czy nie? Teraz seks mamy codziennie, ale często nie może dojść. Powinniśmy się kochać czy na jakiś czas odpuścić? Od trzech dni maz sie nie masturbuje, ani nie ogląda pornografi.

Proszę o odpowiedź
Witam, jest to forma uzależnienia jak każda inna, dlatego trzeba znaleźć przyczynę. Samo zakazywanie nic nie załatwi ponieważ będzie to robił w ukryciu lub znajdzie sobie inny rodzaj odpowietrzania emocji.

Przede wszystkim mąż powinien udać do seksuologa - najlepiej seksuologa i psychologa zarazem. To jest zbyt poważny problem, abyście go Państwo sami w domu rozwiązywali. Wsparcie i zrozumienie jest ważne, jednak potrzebna jest też profesjonalna pomoc.
Maz wymaga diagnozy i terapii u specjalisty seksuologa. Seksoholizm jest uzaleznieniem czynnosciowym, (behawioralnym) jak pozostale pozasubstancjonalne uzaleznienia, a co za tym idzie - caly system rodzinny staje sie dysfunkcjonalny, a Pani osoba wspoluzalezniona-dlatego niezbedna jest takze pomoc psychologiczna indywidualna dla Pani. Prosze nie brac odpowiedzialnosci za dzialania meza, a raczej przyjrzec sie swojemu funkcjonowaniu, potrzebom, zastanowic sie-jak sytuacja wplywa na Pania-uniemozliwiajac realizacje Pani wlasnych celow. Seksoholizm jest maska zupelnie innych problemow niz temat wiodacy, ktorego dotyczaca. Kompulsywne dzialania, ktore realizuja Pani maz dotycza prob rozladowania napecia emocjonalnego. Bez dlugoterminowej terapii i psychoedukacji-jak radzic sobie ze stresem, nieadekwatna samoocena, rozladowywaniem napiecia nerowego-problem bedzie sie nasilal. Ale, najwazniejsze jest teraz to, zeby Pani potrafila poradzic sobie z sytuacja i skoncentrowala sie na swoich odczuciach.
Witam, proszę skorzystać z terapii uzależnień. Gdyby potrzebowała Pani wsparcia również zachęcam do psychoterapii. Pozdrawiam
Dzień Dobry, widzę, że sprawa jest trudna. Polecam udać się na wizytę ze specjalistą (psycholog, psychoterapeuta), aby omówić szerzej opisywany problem. Myślę, ze przyniesie to największą skuteczność.
Pozdrawiam serdecznie
Potrzebne może okazać się wsparcie terapeutyczne dla męża, ale także dla Pani, jako dla osoby towarzyszącej osobie uzależnionej. Życie z osobą, doświadczającą uzależnienia jest trudne i wiąże się z odczuwaniem wielu przykrych emocji, a także może prowadzić do współuzależnienia. Kluczowe jest tu przyjęcie przez Pani męża odpowiedzialności za swoje zdrowienie i za swoją abstynencję. Bardzo ważne jest to, by nie zapominała Pani o sobie i o swoich potrzebach.