Mocne kołatanie serca

4 odpowiedzi
Dzień Dobry.W listopadzie ubiegłego roku wystąpił u mnie wzrost ciśnienia tętniczego (około 190/ 100).Po wizycie u internisty, otrzymałem skierowanie na prześwietlenie kręgosłupa(odcinka szyjnego)oraz do kardiologa, a leki jakie mi doktor przepisał to RAMIPRIL 2,5 (biorę tylko pół tabletki)oraz CONCOR COR. Z prześwietlenia wynika, że mam jakieś uszkodzenie/zwyrodnienie w odcinku szyjnym i dopiero rezonans magnetyczny( ten będę miał wykonany w październiku) ma określić precyzyjniej stan mojego kręgosłupa - natomiast po wizycie u kardiologa i wykonaniu usg serca wynika, że kardiologicznie jestem zdrowy.
Od jakiegoś czasu czuję jak moje serce mocniej "kołacze"- do tego stopnia, że aż trudno mi zasnąć.Dzieje się to nie tylko w porze wieczornej ale tak na prawdę przez cały dzień tylko "wyciszenie" wieczorne powoduje ten dyskomfort i problem z zaśnięciem.Puls jaki mam to pomiędzy 70 a 85 uderzeń. Odstawiłem CONCOR w porozumieniu z lekarzem gdyż myślałem , że to od niego tak sie dzieje. Nie wiem co może być przyczyną.Lekarz internista do którego chodzę wydaje mi się, że nie wie co mi jest...Bardzo proszę o radę.
Dziękuję.
Dzień dobry. Wskazana diagnostyka zaburzeń rytmu serca i ciśnienia tętniczego. W tej sytuacji proponuję 24/48 godzinne/7-dniowe, 12-kanałowe monitorowanie EKG metodą Holtera i 24-godzinny automatyczny pomiar ciśnienia tętniczego(ABPM). Badania te pozwolą ustalić przyczyne dyskomfortu i wskazania do dalszego leczenia. Pozdrawiam. Piotr Salomon

Z opisu wynika, że ma Pan wskazania do leczenia nadciśnienia tętniczego. Jednak dokładna porada wymaga zebrania wywiadu i badania lekarskiego, więc zapraszam na wizytę.
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pana zapytanie bez zbadania Pana oraz przeprowadzenia badania lekarskiego jak również wykonania EKG.
Jeżeli do tej pory Pan nie chorował "na serce" (poza nadciśnieniem tętniczym) to jest wielce prawdopodobne że opisywane przez Pana dolegliwości nie są bardzo poważną (tzn. zagrażającą życiu arytmią), a diagnostyka powinna się skupić na najczęstszych arytmiach nadkomorowych u dorosłych, może to bowiem być napadowe migotanie przedsionków (wówczas należy wdrożyć odpowiednie leczenie, aby przeciwdziałać ewentualnym powikłaniom tego zaburzenia rytmu serca), jak również dodatkowe pobudzenia nadkomorowe lub komorowe.
Aby to rozstrzygnąć należy (w zależności jak często się to Panu zdarza) zaplanować badania dodatkowe, takie jak 24h badanie Holetr EKG- podczas tego badania nosi się przez 24h aparat, który rejestruje EKG i na tej podstawie można poszukiwać źródła problemu.
Tak jak nadmieniłem niezbędne jest jednak wnikliwy wywiad oraz badanie, aby ukierunkować diagnostykę.
Mam nadzieję, że choćby po części odpowiedziałem na Pana zapytanie.
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry
Skoro odczuwa Pan kołatania serca, proponuję wykonać EKG metodą Holtera. Pozwoli ono zorientować się, czy przyczyną tych dolegliwości są zaburzenia rytmu serca.
Pozdrawiam
Tomasz Maćkowiak