mobbing. Pomoc dla ucznia

7 odpowiedzi
Dzień dobry,
zwracam się z uprzejmą prośba o udzielenie kilku porad dotyczącego problemu w zamiejscowej szkole ponadgimnazjalnej. Otrzymałam informację o prześladowaniu ucznia przez rówieśników. Sytuacja była zgłaszana pedagogom, lecz nie przyniosło to żadnych skutków. Na ten czas powstały już obraźliwe strony internetowe, problem narasta. Szukam pomocy wśród psychologów. Niestety sytuacja materialna ucznia jest bardzo słaba, nie stać go na prywatne wizyty, mimo wszystko uważam, że należy zareagować. Szukam pomocy i porady w jaki sposób w Lubaczowie i gdzie można się zgłosić z takim problemem?
Dzień dobry,

proszę skontaktować się ze mną, moje dane kontaktowe znajdą państwo w Internecie,

Diana

Witam. dobrze jest zaangażować psychologa, pedagoga z szkoły, ośrodek interwencji, policję. Aby rozwiązać problem musi zebrać się kilka specjalistów, ustalić procedurę i działać. Oczywiście mops / gops / sąd rodzinny to tez sa instytucje ktore moga pomoc.
Witam Panią,
W tej sytuacji polecam zgłosić się do pedagoga szkolnego lub psychologa szkolnego. Te osoby mają obowiązek zająć się prześladowaniem. Kolejnym krokiem jest zgłoszenie problemu do lubaczowskiej poradni psychologiczno-pedagogicznej i we współpracy z nimi szukanie rozwiązania. Może Pani zasięgnąć porady w Fundacji Dzieci Niczyje i Szkole Bez Przemocy, oni powinni mieć informacje o innych instytucjach organizujących pomoc. Podczas poszukiwania rozwiązania trzeba cały czas wspierać ucznia, uruchomić wsparcie bliskich, rodziny tak, aby uczeń czuł że nie jest z tym sam i komuś zależy na nim. Warto rozważyć zgłoszenie sprawy na policję. Wszelkie działania należy omawiać z poszkodowanym aby był na nie przygotowany.
Pozdrawiam serdecznie, życzę powodzenia i rozwiązania.
Agnieszka Złotowska
Jeżeli opisana sytuacja, po zgłoszeniu problemu Dyrektorowi szkoły, nie zostanie poruszona i nie zostanie wprowadzony taki plan naprawczy, który skutecznie zakończy prześladowanie ucznia, można zgłosić sprawę do Kuratorium Oświaty.
Witam,
pierwszym miejscem, w którym uczeń powinien otrzymać pomoc jest szkoła! Jeśli poinformowanie pedagoga/psychologa szkolnego nie pomogło, proszę iść do dyrektora. Jeśli i to nie pomoże proszę pamiętać, iż BULLIYNG, o którym Pani pisze jest działaniem podlegającym karze! To przestępstwo takie same jak znieważenie, mobbing, czy przemoc domowa! Zwykle w szkole nie chcą mieć do czynienia z przesłuchaniami, policją (po złożeniu doniesienia o popełnieniu przestępstwa), więc być może, to zmotywuje kadrę szkoły do podjęcia odpowiednich działań.
Niewątpliwie oprócz interwencji NIEZBĘDNA jest pomoc psychologiczna dla ucznia - niechęć, wręcz wstręt do szkoły, rówieśników, niskie poczucie własnej wartości, depresja, zachowania agresywne (odwet) lub autoagresywne bardzo często współwystępują w takich sytuacjach.
Pozdrawiam i życzę odwagi w walce o swoje prawa i godność młodego człowieka.
Witam serdecznie ,
Przede wszystkim ważne jest objęcie go wsparciem psychologicznym , aby poczuł , że nie jest sam z ta trudną sytuacją. Wsparcie psychologiczne ucznia jest priorytetem . Dobrze , że sytuacja została zgłoszona, jednak wydaje mi się , że należałoby powiadomić szersze grono osób. Mam na myśli władze szkoły, psychologa , wychowawcę .Obraźliwe strony należy zgłosić na Policję , tam też uzyskacie więcej konkretnych informacji.
Witam, część problemów, o których Pani pisze nie jest natury psychologicznej, tylko jest to zwykłe łamanie prawa i tutaj jest potrzebna interwencja organów ścigania. Jeśli w szkole nie ma na etacie psychologa to szkoła musi być w rejonie działania jakiejś poradni psychologiczno-pedagogicznej. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna poniżej adres:
ul. Mickiewicza 45
37-600 Lubaczów