Mizofonia - jak to wyleczyć?!

9 odpowiedzi
Witam.
Mam 20 lat. Od dawna cierpię na mizofonię (znalazłem w internecie nazwę tej przypadłości). Dostaję wewnętrznej nerwicy, jak słyszę mlaskanie, podciąganie nosem (najgorsze z najgorszych), chrząkanie, stukanie sztućcami o talerz przy jedzeniu, chrapanie, pomlaskiwanie, etc. Przy każdym takim bodźcu od razu czuję się strasznie nerwowy, czasami chce mi się płakać. Kiedyś nawet dostawałem ataków szału jak słyszałem z sąsiedniego pokoju podciąganie nosem moich rodziców albo mlaskanie. Teraz staram się to trzymać w środku, ale przez to jestem okropnie nerwowy. Czy można na to zastosować leczenie i do jakiego specjalisty się udać? Psycholog czy psychiatra?
Dzień dobry
proszę udać się do psychiatry, który po zbadaniu postawi rozpoznanie (diagnozę) i wyda zalecenia co do dalszego leczenia.
Z poważaniem
M.Skarbek

Dzień dobry, najskuteczniej będzie skorzystać z porady i psychiatry i psychologa. Psychiatra powinien ocenić, czy to izolowany problem, czy szerszy, być może będzie potrzebne wsparcie farmakologiczne. Podobnie psycholog, zorientuje się, czy jest jakieś "drugie dno" problemu. Pozdrawiam.
Mizofonia to akuratna nazwa. Na szczęście jest nieoceniająca.
Uważam, że nie tylko można, ale trzeba leczyć.
Jak zwykle przy odpowiadaniu na takie pytania jestem świadom tego, że pójście od psychiatry traktowane jest jako sygnał choroby psychicznej. Ale my przed postawieniem rozpoznania diagnozujemy i chcemy nie tylko poznać objawy cierpienia, ale i powody ich powstania! Tylko u niewielu rozpoznajemy chorobę psychiczną! Ale lęk przed tym rozpoznaniem jest dość powszechny!
Proponuję wizytę u psychiatry!
Proponuję udać się do psychiatry, który po badaniu określi czy wymaga Pan farmakoterapii czy pomocy psychologicznej.
Witam, to rzadki zespół i nie ma zbyt wielu opracowań dotyczących jego leczenia. Zalecana jest psychoterapia poznawczo- behawioralna. I myślę że od tego powinien Pan zacząć. Ja osobiście celem przeciwdziałania objawom drażliwości i impulsywności zastosowałabym antydepresant+ stabilizator (np. Depakinę). Pozdrawiam
Nie mam doświadczenia w leczeniu w/w przypadłości, ale na początku konieczna byłaby diagnostyka somatyczna ( wykluczenie ew. przyczyny fizycznej obserwowanych objawów) i następnie psychiatryczno - psychologiczna. Proponowałbym wizytę u psychiatry który pokieruje gdzie trzeba.
Może Pan spróbować psychoterapii behawioralno- poznawczej u doświadczonego terapeuty lub spróbować leczenia trochę od innej strony, taką techniką jaką się stosuje przy leczeniu szumów usznych na zasadzie habituacji czyli przyzwyczajania metodą TRT. Odsyłam do źródeł w internecie ponieważ nie zajmuję się tym bezpośrednio.
Pozdrawiam
Witam ! Polecam skonsultowanie się z lekarzem psychiatrą, jestem przekonany , że znajdzie rozwiązanie opisywanego problemu.
Pozdrawiam,MK
Witam, przy opisywanych przez Pana objawach myślę, że wskazana jest konsultacja psychiatryczna w celu oceny nasilenia objawów oraz występowania ewentualnie innych objawów nie wymienionych przez Pana oraz rozważenia czy pomocna by było leczenie farmakologiczne. Po konsultacji psychiatrycznej niezależnie od tego czy zostanie zastosowane leczenie farmakologiczne wskazana jest psychoterapia. Jestem zwolennikiem nurtu psychodynamicznego, jednak w Pana przypadku wydaje się że również terapia poznawczo-behawioralna odniesie skutek. Więc to już do wyboru.
Agata Walczak