Mimo tego, że mam już diagnozę, ostatnio psychiatra z którym spotkałam się pierwszy raz zasugerował

2 odpowiedzi
Mimo tego, że mam już diagnozę, ostatnio psychiatra z którym spotkałam się pierwszy raz zasugerował mi, że może jest ona nietrafna i powinnam mieć wykonaną diagnozę pogłębioną u dobrego psychologa. Na czym polega diagnoza pogłębiona? Czy różni się to jakimiś bardziej wnikliwymi badaniami?
Dzień Dobry Pani.

Jestem psychologiem i psychoterapeutą i dość często spotykam się z sytuacją, kiedy psychiatra prosi mnie o diagnozę pogłębioną pacjentów z PZP bądź hospitalizowanych psychiatrycznie. Nie powinno to Pani niepokoić. Wręcz przeciwnie - wnioskować można, że Pani psychiatra stara się rzetelnie podejść do Pani problemów.

Pogłębiona diagnoza psychologiczna sprowadza się do standardowej diagnozy psychologicznej, a określa się ją mianem pogłębionej - bo służy poszerzeniu perspektywy psychiatry bądź szczegółowemu zweryfikowaniu jego przypuszczeń.

Na ogół badanie składa się z trzech części:

1. Wywiadu z pacjentem:
Psycholog zapyta Panią o aktualną sytuację życiową, objawy, stan zdrowia somatycznego, przeszłość. Będzie chciał zorientować się jak Pani radzi sobie z problemami, objawami i jaki Pani ma do nich stosunek. Będzie chciał poznać Pani osobowość.

2. Analizy dokumentacji medycznej :
Są pacjenci, którzy leczenie zaczynają od psychiatry bądź innego specjalisty. Mają wyniki badań krwi, rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej głowy, EEG. Dokumentacja ta - jej analiza bywa zazwyczaj ważnym elementem uzupełniającym dla obrazu problemów i osobowości pacjenta.

3. Testów psychometrycznych:
W skrócie wyodrębnić można dwa rodzaje testów:
a. o charakterze sprawnościowym - polegają na wykonywaniu określonych zadań, czasami z limitem czasowym. Sprawdzają one: pamięć, uwagę oraz inne procesy intelektualne.
b. o charakterze opisowym - polegają na odpowiedzi: Tak/Nie/Nie Wiem. Sprawdzają one: osobowość, weryfikują objawy choroby psychicznej.

Czasami dodatkowo psycholog - diagnosta może widzieć potrzebę poszerzenia badania psychologicznego o wywiad z kimś bliskim. Jeśli do tego dochodzi to oczywiście za zgodą pacjenta.

Czasami pacjenci stresują się wizytą u psychologa.
To też normalne. Psycholog profesjonalnie zareaguje.

Powodzenia!
Pozdrawiam serdecznie.

Agata Maria Aleksińska, psycholog, psychoterapeuta, Warszawa, Włocławek

Dzień dobry,
diagnoza pogłębiona polega na wywiadzie, wypełnieniu odpowiednich testów psychologicznych , którego wyniki zostaną dokładnie opisane co pozowali na sprecyzowanie diagnozy problemu, z którym Pani się zgłosiła.
Pozdrawiam serdecznie!