Mięśniaki macicy

6 odpowiedzi
Witam! Mam 58 lat i od 9 lat mam mięśniaki macicy.Badanie USG dopochwowe wykazuje mięśniak o wymiarach 4,7/4,3 natomiast rezonans magnetyczny który robiłam na kręgosłup piersiowy w tym samym czasie wykazał mi mięśniaka o wymiarach 5-6 cm.Dostałam od razu skierowanie na operację wycięcia macicy z przydatkami.Ja nie mam żadnych niepokojących objawów typu krwawienia czy bóle . W obecnej dobie nie powinno się skazywać kobiet w okresie menopauzalnym tj.ok.60 roku życia na tak ciężką operację ( skracającą kobiecie życie ) .Jest wiele metod np. embolizacja, leczenie farmakologiczne czy też wycięcie mięśniaka itp.Moje pytanie czy istnieją jeszcze inne badania którymi mogłabym potwierdzić wielkość mięśniaka i jego stan? I czy powinnam się poddać tej operacji ? .Jeżeli tak to jakiej ?
Nie ukrywam że wolałabym operacje oszczędzającą jeśli jest nieunikniona.
Pozdrawiam !
Jeśli nie ma dolegliwość bólowy ucisk na kręgosłupa i pęcherza moczowego i nie ma krwawienie to bym poczekał z operacja i kontrola za 4-6 miesiące jeśli nie będą rosły i to tylko taki kontroli

Witam
Jęśli nie ma żadnych dolegliwości i w pani wieku praktycznie nie ma możliwości wzrostu mięśniaka a więć nie ma sensu jakiejkolwiek operacji ( zwłaszcza , że jest on już wystarczająco zdiagnozowany -usg,RM).Oczywiście inny ginekolog może panią skierować na operację. Są rózne schematy postępowania pozdrawiam
Wskazania operacyjne do leczenia mięśniaków to :nadmiernie obfita utrata krwi przy krwawieniach /jeśli są/ bo powodują anemię, wyjściowa duże rozmiary, ucisk narządów sąsiednich, Przy braku wskazań można obserwować mierząc najlepiej mięśniaka w trzech wymiarach - pomiar objętości.Wraz z wiekiem przy braku czynności hormonalnej jajników powinny zanikać.
Ważniejsze wymiary w USG. Decyzja o operacji na podst wymiarów jest nadmierna jeśli nie ma plamień i ucisku na pęcherz. Można działać hormonalnie ale to temat na rozmowę. Potrzebne badanie estradiol i progesteron
Czy wielkość jest 4,7 czy 5-6 cm to nie ma żadnego znaczenia.Po menopauzie mięśniaki zanikają chyba, że bierze pani hormony. Jeżeli nie ma dolegliwości proszę robić USG co 6 miesięcy i odpuścić operację
Szanowna Pani.
Bezobjawowy mięśniak nie jest żadnym wskazaniem do leczenia zabiegowego, a w zasadzie jakiegokolwiek leczenia. Kontrole USG co 6 miesięcy. Porównywać należy wielkość jedną metodą. W dwóch różnych metodach można uzyskać inne wyniki pomiarów.
Pozdrawiam, Sobiesław Kaszowicz