Mięśniak a szansa na ciążę

2 odpowiedzi
Witam serdecznie. Podczas kontrolnej wizyty u lekarza w marcu 2016 lekarz poinformował mnie że na tylnej ścianie macicy jest mięśniak ( w zależności od konta pomiary miał średnicę 23 mm, lub 27 mm).Jama macicy ulega zniekształceniu szerokości 12mm. Kazał się nie przejmować nim i podejmować normalne starania o ciążę. W czerwcu zaszłam w ciążę ale ciąża obumarła na etapie 5 tc i w 7tc miałam łyżeczkowanie. Lekarz poinformował mnie że tak się zdarza i poronienie jest "czymś naturalnym". Pytałam czy mięśniak mógł spowodować poronienie , lekarz powiedział że raczej nie. Po odczekaniu 3mcy poszłam na wizytę kontrolną- w badaniu wszystko wyszło bardzo dobrze. Mięśniak w zależności od pomiaru 23mm i 28 mm. Zniekształcenie macicy 12mm. Tym razem ten sam lekarz powiedział że przez tego mięśniak mogę nie zajść w ciążę, że trzeba go wyłuszczyć ale wtedy też nie ma pewności ,że po tym zajdę w ciążę. Poprosiłam go o radę co mam zrobić (mam 33 lata, syn 11 lat), powiedział jak najszybciej zajść w ciążę- jeśli pół roku nic nie wyjdzie to operacja. Jestem załamana, nie wiem co mam myśleć. Czy powinnam skonsultować się z innym lekarzem? Czy na prawdę nie mam szans na ciążę?
Witam,
Mięśniaki deformujące jamę macicy jak najbardziej mogą być przyczyną niepowodzeń położniczych.
Proponuję histeroskopię i ew wycięcie mięśniaka w krótkim zabiegu.
Pozdrawiam.

dzień dobry,
postępowanie prawidłowe. Można rozważyć hyteroskopię z usunieciem / "zestruganiem"/ mięśniaka. Oczywiście proszę pamiętać o suplementacji kwasem foliowym - 5,g co 2-3 dni. życzę powodzenia. artur mazur Kalisz