Mięśniak a ciąża

4 odpowiedzi
Witam serdecznie
Mam 32 lata, w zeszłym roku zdiagnozowano u mnie mięśniaka podsurowicówkowego, który obecnie ma 4 centymetry. Chciałabym zacząć starania o dzidziusia, dlatego martwię się czy w związku z tym najlepszym wyjściem jest usunięcie mięśniaka czy nie ma takiej konieczności?
Witam. Decyzję podejmuje pacjentka z lekarzem, który zna dokładnie Pani historię. Pozdrawiam.

Szanowna Pani!
Mięśniak o takiej lokalizacji i wielkości nie powinien sprawiać problemów z płodnością i rodnością, dlatego lepiej jest go na razie nie ruszać. W ciąży natomiast może się powiększyć i dawać dolegliwości, konieczna częstsza kontrola - w miarę potrzeb.
Z poważaniem -
Maciej Lewandowski
nie wpłynie na ciąze jezeli rzeczywiście jest podsurowicówkowy i nie wpływa odwzorowuje jamy macicy. pzdr a.
Szanowna Pani, taki mięśniak może, ale nie musi być przyczyną problemów z zajściem w ciążę. Wszystko zależy od jego lokalizacji. Jeśli już Pani w ciążę zajdzie, to nie należy przesądzać o tym, że rozwój ciąży, czy też poród, będzie zaburzony. Mięśniak o średnicy 4 cm można określić jako relatywnie mały i w literaturze naukowej na ten temat jest wiele doniesień o braku jakiegokolwiek wpływu takiego mięśniaka na ciążę. Zdarza się jednak, że w czasie ciąży mięśniak zaczyna szybko rosnąć. Nie można jednak kategorycznie stwierdzić, że należy Panią zoperować i usunąć mięśniak zanim zechce Pani zajść w ciążę. Wybór należy do Pani. Załączam ukłony,