Miesiąc temu (15.11 17r.) miałam w pracy wypadek. Upadłam na schodach i uderzyłam z dużą siłą o brze

4 odpowiedzi
Miesiąc temu (15.11 17r.) miałam w pracy wypadek. Upadłam na schodach i uderzyłam z dużą siłą o brzeg stopnia lewym kolnem. Spowodowało to bardzo silny ból kolana oraz niewielkie rozcięcie. Zastosowałam natychmiastowo tzw. "zimny okład", który był w apteczce. Złagodziło to nieco dolegliwości bólowe. Przez dwa kolejne dni będąc w pracy (większość czasu stojąc) odczuwałam dyskomfort i lekkie szczypanie w kolanie. Przez kolejne dwa dni ból jakby zelżał (starałam się nie obciążać kolana). Natomiast w poniedziałek (tj. 20.11.17r.) przy próbie wstania nie mogłam wyprostować całkowicie kolana. Udałam się do lekarza pierwszego kontaktu i otrzymałam skierowanie do poradni ortopedycznej oraz skierowanie na badanie RTG. Na wizycie u specjalisty lekarz po badaniu palpacyjnym i obejrzeniu wyników RTG, stwierdził podejrzenie złamania. Zlecił dalsze badania, m.in. USG. wynik badania prezentuje się następująco:

"Płyn w zachyłku nadrzepkowym z przerostem błony maziowej.
Ustawienie rzepki prawidłowe, bez cech lateralizacji. Nierówny obrys górnego bieguna rzepki.
Chrząstka kłykci kości udowej o gładkim zarysie w obszarze dostępnym badaniu.
Ścięgno mięśnia czworogłowego niejednorodne, z obszarami hipoechogenicznymi w części m. prostego - jak po częściowym uszkodzeniu.
Więzadło rzepki poboczne i krzyżowe o zachowanej ciągłości.
Łąkotki w obszarze dostępnym badaniu jednorodne, bez uszkodzeń.
Płyn w kaletce przedrzepkowej głębokiej.
Torbieli Bakera nie wykazano."

Otrzymałam zalecenia, aby oszczędzać nogę i nie wykonywać żadnych gwałtownych ruchów.
Lekarz zapisał maść p. bólową o nazwie "Ibalgin" oraz "Altacet ICE", ale nie pomagają mi one.
Na moje pytanie dotyczące możliwości używania stabilizatora nic konkretnego nie odpowiedział.
A ja przy chodzeniu cały czas odczuwam duży dyskomfort (uczucie niestabilności w kolanie). Czasami mam również wrażenie, jakby mi w tym kolanie "coś w środku latało". Czasami czuję się również tak (dosłownie), jakby mi ktoś tą nogę trzymał i ciągnął w dół (zwłaszcza rano, po wstaniu z łóżka, ale powtarza się kilkukrotnie to w ciągu dnia).

Chciałam zapytać, co mogę z tym zrobić (poza leżeniem i oszczędzaniem nogi). Czy powinnam zrobić jeszcze jakieś dodatkowe badania ?? Jak długo może potrwać taki stan ?? I czy nie zaszkodzę sobie, jeżeli skorzystam ze stabilizatora w czasie chodzenia.

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuje za pomoc.
Ola
Jestem lek.wet nie pomogę

Z powyższych informacji może wynikać że miała Pani uszkodzenie tak zwanego aparatu wyprostnego kolana i prawdopodobnie zapalenie kaletki podrzepkowej. Natomiast obecne objawy wskazują na uszkodzenia więzadłowe. Na pytanie jaka jest obecnie przyczyna Pani dolegliwości i jakie należy przyjąć postępowanie można odpowiedzieć o wnikliwej ocenia klinicznej kolana, a dodatkowo możliwe że będzie konieczne poszerzenie diagnostyki obrazowej.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Aparat wyprostny kolana wraz z rzepką dobrze jest wzmocnić zakładając taśmy metoda kinesiotapingu. Nie zakładamy ortezy, ponieważ cyrkularny ucisk na mięśnie powodują ich hipotrofię (dysfunkcję ze zmniejszeniem obwodów). Dolegliwości po zastosowaniu kinesiotapingu powinny stopniowo ustępować. Dodatkowo można w pierwszym okresie wspomagać się niesterydowymi środkami przeciwzapalnymi (Opokan, Ibuprofen). Przy braku postępów wskazana rekonsultacja ortopedy;
witam, jeśli problem nadal doskwiera to zapraszam do gabinetu. Myślę, że mogę pomóc.
pozdrawiam serdecznie, Konrad Skrzat