Między październikiem a listopadem ubiegłego roku zacząłem tracić ostrość widzenia. W grudniu poszed

4 odpowiedzi
Między październikiem a listopadem ubiegłego roku zacząłem tracić ostrość widzenia. W grudniu poszedłem do okulisty i stwierdził u mnie wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe w kierunku jaskry. Miałem ciśnienie około 27 mmHg i zalecił mi okulary -0.5 po obu stronach. Po dwóch miesiącach zmniejszyło się do 20 mmHg. W kwietniu zakupiłem okulary. Po miesiącu poszedłem do drugiego okulisty do kontroli i okazało się, że mam ciśnienie na lewym oku 34 a na prawym 33 mmHg i zalecił mi krople Xalacom, wymiana lewego szkiełka z 0.5 na -0.75 oraz suplement diety Citogla vis . Po kilku dniach ciśnienie spadło w granicach 16-19 mmHg i zalecił mi, żebym przed spaniem stosował krople, ponieważ ciśnienie wzrasta na noc. Pracuję za granicą na magazynie, gdzie jest duże natężenie światła i nie wiem czy ze zmęczenia czy z niewyspania, ale nie mam ostrości dobrej już na odległość około 10-15 metrów mimo, że stosuje krople ( gdy stosuje odczuwam dyskomfort chwilowy, lekkie pieczenie po zastosowaniu).Odczuwam też lekki ucisk w okolicach oczu i skroni raz na jakiś czas. Proszę mi pomóc, bo już sam nie wiem czy fizyczna praca to powoduje? ( schylam się) i skąd to cały czas nieostrość widzenia może być spowodowana? Czy powinienem zmienić pracę? Może więcej godzin snu potrzebuję? Mam 24 lata
W przypadki jaskry ważna jest dobra kontrola ciśnienia w oku wiec leki trzeba brać regularnie. Lekarz również ocenia wyniki OCT tarczy, komórki zwojowe i pole widzenia. Postępująca wada wzroku to osobny temat. Sztuczne światło i mało snu nie działa korzystnie na wzrok. Niestety bez badania oczu nie jestem w stanie ocenić stopnia zaawansowania choroby. Proszę brać regularnie leki, nawilżać oczy , odpoczywać i regularnie chodzić do okulisty. Pozdrawiam, A. Kulig

Wywiad może wskazywać na tzw. jaskrę zamykającego się kąta. Warto wykonać badanie UBM na leżąco wraz z pochyloną w dół głową. Pozdrawiam, MK
www okulista-gdansk pl
Witam,
trzeba zrobic badania w kier jaskry (samo cisnienie to za malo): ocena kata przesączania (gonioskopia, OCT Visante), pomiar tarczy nerwu II (HRT, OCT).
Wada wzroku to osobny temat - trzeba tu wykluczyc ukrytą wade wzroku (skurcz akomodacji), to moze tlumaczyc zmiany ostrosci widzenia.
Pozdrawiam, JJ
w pełni zgadzam się z opiniami powyższymi pozdrawiam