Microdiscektomia

4 odpowiedzi
Witam, czy microdiscektomią operuje się również dysk lędźwiowy L4/L5 typu bulging z protruzją 3mm, ponadto zwyrodnieniowy przerost wyrostków stawowych i wiązadeł żółtych wszystko powoduje znaczną stenozę zachyłka lewego bocznego i podejrzenie ucisku korzenia L5. Ból 10 miesięcy pomimo rehabilitacji przy ruchach skrętnych i siedzeniu w biodrze i pośladku, piczenie łydki i czasem dużego palca momentami.. Zakładając, że MRI potwierdza ten opis to czy operacja w takim przypadku może pomóc czy zaszkodzić? Czy takie przypadki też się operuje czy jest jakaś inna metoda?
Proszę o odpowiedź.
Jan 40.
W przypadku objawowego bulding'u mamy więcej mniej inwazyjnych opcji terapeutycznych niż mikrodiscektomia, ale mikrodiscektomia generalnie jest złotym standardem w leczeniu dyskopatii.

Przy braku pozytywnych efektów leczenia zachowawczego należy rozważyć operację. Konieczne jest ustalenie źródła bólu. Czy dolegliwości wynikają z ucisku ze strony dysku, czy wyrostka stawowego i więzadeł, czy też bóle wynikają z patologii w samym stawie. Zabieg mikrodiscektomii dotyczy usunięcia fragmentu dysku co wydaje się przy tak niewielkim uwypukleniu niewystarczające. Z opisu badania wynika, że należy rozważyć poszerzenie odbarczenia o otwór międzykręgowy i częściowe usunięcie wyrostka stawowego- może to naruszyć stabilność segmentu i wymagać dodatkowo stabilizacji. Proszę pamiętać, że decyzję o wyborze metody operacji podejmuje lekarz, po zbadaniu pacjenta i ocenie badań obrazowych i na podstawie własnego doświadczenia.
Witam, stenozę zachyłkową - opisaną w tym badaniu operuje się metodą mikrodekompresji

pozdrawiam
Piotr Winkler
Objawy kliniczne potwierdzają poziom, patologii uwidocznionej w badaniu Mr , zabieg wykonany jest troszkę inny od tego , który Pan zaproponował.
Kwalifikacja do odpowiedniego zabiegu odbywa się po dokładnym zapoznaniu się z patologia i badaniami obrazowymi.
Staszkiewicz