Miałam leczony ząb kanałowo na dwóch wizytach po czym na tej drugiej założono plombe tymczasową.Bylo

2 odpowiedzi
Miałam leczony ząb kanałowo na dwóch wizytach po czym na tej drugiej założono plombe tymczasową.Bylo to 4 miesiące temu, nie dokończyłam leczenia zęba ,ponieważ poważnie się rozchorowałam (pobyty w szpitalu i zabieg)teraz ząb jakby lekko pobolewał i moje pytanie czy mozna po takim czasie bezpiecznie odbudować ząb czy trzeba zowu leczyć kanałowo?
Witam.
Ząb nawet po takim czasie można odbudować, jeżeli wypełnienie tymczasowe było szczelne i nie doszło do infekcji już wcześniej wyleczonego systemu kanałowego i brak jest dolegliwości z strony zęba. W pani przypadku należy udać się do stomatologa, aby zweryfikować źródło bólu i w razie braku przeciwwskazań zakończyć rozpoczęte leczenie.

Witam
Dalsze postępowanie zależy od tego na jakim etapie leczenia zakończyły się ostatnie działania stomatologa. Czy kanały były wypełnione materiałem docelowym czy może jeszcze leczenie endodontyczne nie było zakończone. Ważnym aspektem jest tez jaki materiał zastosowano jako opatrunek, ponieważ większość opatrunków nie zapewnia szczelności na tak długi okres i mogło dojść do reinfekcji kanałów, a to wiążę się z ponownym leczeniem endodontycznym. W przypadku kiedy występują dolegliwości bólowe i przerwa w leczeniu trwała 4 miesiące, najlepiej udać się jednak na wizytę konsultacyjna, aby zweryfikować zródło bólu i dokładnie ocenić stan zęba. Czy są wskazania do leczenia endodontyznego czy można podjąć próbę odbudowy zęba.
Tomasz Żuchowski