Metody antykoncepcji

Witam,

czy pierścień dopochwowy jest metodą mniej inwazyjną hormonalnie niż tabletki?

Pozdrawiam serdecznie

ODPOWIEDŹ LEKARZA:

Bohdan Dźwigała

To zależy o jakiej inwazji myślimy. Dawka hormonu jest mniejsza, droga podania poprzez śluzówki pochwy z ominięciem wątroby i całego przewodu pokarmowego, czyli nie ma tzw. efektu pierwszego przejścia, w krążku są również zawarte syntetyczne hormony działające na cały organizm zwłaszcza na piersi !!! które wyrażnie z biegiem lat zwiększają RYZYKO RAKA PIERSI o czym stanowczo zbyt rzadko się mówi.
W celu długotrwałej ,skutecznej i bezpiecznej antykoncepcji polecam systemy wewnątrzmaciczne , czyli wkładki z hormonem, które dobieram indywidualnie do danej pacjentki.Łączy się wówczas działanie lecznicze lokalne w jamie macicy (skrócenie i zmniejszenie krwawień miesiączkowych, zmniejszenie bolesności) wraz z bardzom skutecznym działaniem antykoncepcyjnym. Można rozważyć również implant podskórny - IMPLANON ( do trzech lat stosowania) - mała dawka, systematyczne uwalnianie hormonu , dobra tolerancja, wygoda stosowania, ale jednorazowy koszt zakupi i założenia. BD

ODPOWIEDŹ LEKARZA:

Witam,
Jest nawet bardziej..

ODPOWIEDŹ LEKARZA:

Bohdan Michalak

Termin inwazyjność jest niewłaściwy. Pierścień posiada mniejszą dawkę hormonów albowiem nie przechodzą one przez układ trawienny, lecz dostają się bezpośrednio do krwi (tak samo jak w przypadku plastra).

ODPOWIEDŹ LEKARZA:

Waldemar Dziki

Trudno mówić o przewadze w "inwazyjności " jednej z tych metod.

ODPOWIEDŹ LEKARZA:

Andrzej Chojnicki

Działanie jest tego samego typu tylko inna droga wchłaniania.