Witam,

czy pierścień dopochwowy jest metodą mniej inwazyjną hormonalnie niż tabletki?

Pozdrawiam serdecznie
Witam. Tak, przy stosowaniu krążków dopochwowych dawka jednorazowa jest niższa, a dodatkowo sposób wchłaniania leku powoduje omijanie wątroby przy wchłanianiu leku. Pozdrawiam.

dr n. med. Bohdan Dźwigała
dr n. med. Bohdan Dźwigała
Ginekolog, Onkolog, Lekarz medycyny estetycznej
Piastów
To zależy o jakiej inwazji myślimy. Dawka hormonu jest mniejsza, droga podania poprzez śluzówki pochwy z ominięciem wątroby i całego przewodu pokarmowego, czyli nie ma tzw. efektu pierwszego przejścia, w krążku są również zawarte syntetyczne hormony działające na cały organizm zwłaszcza na piersi !!! które wyrażnie z biegiem lat zwiększają RYZYKO RAKA PIERSI o czym stanowczo zbyt rzadko się mówi.
W celu długotrwałej ,skutecznej i bezpiecznej antykoncepcji polecam systemy wewnątrzmaciczne , czyli wkładki z hormonem, które dobieram indywidualnie do danej pacjentki.Łączy się wówczas działanie lecznicze lokalne w jamie macicy (skrócenie i zmniejszenie krwawień miesiączkowych, zmniejszenie bolesności) wraz z bardzom skutecznym działaniem antykoncepcyjnym. Można rozważyć również implant podskórny - IMPLANON ( do trzech lat stosowania) - mała dawka, systematyczne uwalnianie hormonu , dobra tolerancja, wygoda stosowania, ale jednorazowy koszt zakupi i założenia. BD

lek. Magdalena Grochecka
lek. Magdalena Grochecka
Ginekolog, Położna
Warszawa
Witam,
Jest nawet bardziej..

Witam,antykoncepcja hormonalna dwuskładnikowa zasadza się na działaniu połączonego estradiolu z progestagenem w dawkach,które blokują jajeczkowanie.Taką antykoncecpcję można aplikować w postaci tabletki,plastra lub dopochwowego pierścienia.Różnica polega zatem na innej drodze dostarczenia leku do organizmu,co czasami ma uzasadnienie(np.pacjentka z dolegliwościami żołądkowymi musi ominąć drogę pokarmową).Najlepiej uzgodnić tę sprawę z lekarzem.Pozdrawiam

Termin inwazyjność jest niewłaściwy. Pierścień posiada mniejszą dawkę hormonów albowiem nie przechodzą one przez układ trawienny, lecz dostają się bezpośrednio do krwi (tak samo jak w przypadku plastra).

lek. Waldemar Dziki
lek. Waldemar Dziki
Ginekolog, Endokrynolog, Lekarz medycyny estetycznej
Zamość
Trudno mówić o przewadze w "inwazyjności " jednej z tych metod.

lek. Andrzej Chojnicki
lek. Andrzej Chojnicki
Ginekolog
Tarnowo Podgórne
Działanie jest tego samego typu tylko inna droga wchłaniania.

lek. Paweł Sadowski
lek. Paweł Sadowski
Ginekolog
Lubin
Witam serdecznie,nie można mówić że tabletki są metodą inwazyjna.Stosowanie pierścienia poprawia skuteczność antykoncepcji eliminujac potencjalne zapomnienie przyjecia pigułki czy zaburzenia wchlaniania z przewodu pokarmowego

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarską, do której chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.