Metafolina czy kwas foliowy?

5 odpowiedzi
Szanowny Panie Doktorze,
Panujemy z mężem ciążę, czy stosowanie metafoliny jest równie bezpieczne i skuteczne co kwas foliowy i może być stosowany jako jego zamiennik? Pytam gdyż czytałam że metafolina jest lepiej przyswajalna i powinna być stosowana jeśli u kobiety występuje mutacja genu MTHFR (ponoć 50 % pań ma taką mutację i aby ją wykryć trzeba wykonać kosztowne badane).
Witam,
Myślę że metafolina jest dobrym rozwiązaniem w przypadku planowania ciąży.
z poważaniem
Tomasz Łabiak

Dzień dobry.
Substancja ta jest bezpieczna i może ją Pani stosować.
Pozdrawiam serdecznie SK.
Droga Pani
Przede wszystkim proponuję wybór DR opiekującego się Waszym przyszłym potomstwem. Kolejny krok to zasadne pytanie;
profilaktyka, wywiad,
Pozdrawiam,
Dzień dobry Pani
Tak stosowanie preparatów z Metafolina w przypadku mutacji MTHFR jest wskazane. Metafolina jest bezpiecznym lekiem.
Szanowna Pani,
Rzeczywiście rozpowszechnienie mutacji genu MTHFR jest dość duże, ale zagrożenie niesie jedynie wariant homozygotyczny. Organizm kobiety w ciąży, ale też każdej innej osoby, która posiada mutację C677T genu MTHFR, nie przyswoi źle przetworzonego kwasu foliowego. Tym samym powstaje jego niedobór. Dzieci tych kobiet, którym w czasie ciąży brakowało kwasu foliowego częściej rodzą się z tzw. wadami cewy nerwowej. Kwas foliowy przyjmowany w czasie ciąży oraz co najmniej 3 miesiące przed zapłodnieniem zmniejsza ryzyko pojawienia się tych wad nawet o 50-70%. Ale ciężarne z mutacją genu MTHFR nie mogą przyjmować kwasu foliowego w zwykłej formie. Jak już zostało wspomniane, nie przyswoi się on tak jak należy. W zamian przyszła mama powinna więc zażywać już zmetylowany kwas foliowy (metafolinę). W sytuacji jeżeli nie jest znany wynik badania na mutację MTHFR rozsądniejsze wydaje się stosowanie zmetylowanej formy kw foliowego. Ostatnie badania nad tego typu suplementacją nie są jednoznaczne i nie ma nowych, konkretnych zaleceń dla kobiet planujących ciążę. Pozdrawiam :)