Męczy mnie nasilająca się od pewnego czasu aerofobia (połączona z klaustrofobią). Coraz większa licz

4 odpowiedzi
Męczy mnie nasilająca się od pewnego czasu aerofobia (połączona z klaustrofobią). Coraz większa liczba lotów nie pomaga. Niestety. Chciałabym rozpocząć walkę z tym problemem. Nie wiem natomiast od czego zacząć. Do jakiego specjalisty należy się udać? Bardzo dziękuję za udzieloną pomoc.
Polecam psychoterapię. Najlepsza będzie terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym. Proszę osiebie zadbać pod okiem specjalisty. Pozdrawiam

Dzień dobry,

rzeczywiście psychoterapia behawioralno-poznawcza dość dobrze redukuje pojedyncze objawy (np. lęk przed lataniem). Proponuję Więc zacząć od współpracy z terapeutą specjalizującym się w tym podejściu.

Gdyby jednak okazało się to nieskuteczne (choć mam nadzieję, ze tak się nie stanie), bo dokuczliwy symptom jest efektem np. nieuświadomionych wewnętrznych konfliktów, bolesnych wydarzeń z przeszłości itp., wówczas konieczna będzie głębsza praca terapeutyczna polegająca na dotarciu do źródeł doświadczanego problemu i ich przepracowaniu. W tym wypadku polecam psychoterapię Gestalt, psychoterapię psychodynamiczną lub Analizę Transakcyjną.

Powodzenia, pozdrawiam serdecznie,
Aleksandra Hulewska
Według badań najlepsze efekty dla tego rodzaju problemu może przynieść psychoterapia prowadzona w nurcie poznawczo - behawioralnym. Pozdrawiam
Dzień dobry. W leczeniu objawów fobii skuteczna jest psychoterapia, zwłaszcza poznawczo-behawioralna. Zachęcam, by umówić się na wstępną wizytę i porozmawiać z terapeutą o objawach oraz o dotychczasowych sposobach radzenia sobie z lękiem. Po takiej wstępnej konsultacji psychoterapeuta będzie w stanie zaproponować metody rozwiązania problemu. Pozdrawiam.