marskość watroby

Jeśli moja watroba miała nieznacznie podwyższone enzymy a po miesiącu enzymy wróciły do normy to znaczy że nie ma marskości?

Należy rozważyć przyczyny podwyższenia tych wartości.Marskość nie zawsze manifestuje sie podwyższeniem tych wartości
lek. Agata Selwa
lek. Agata Selwa Lekarz medycyny estetycznej, Internista Kraków
Na tej podstawie nie można tego określić. Podwyższenie enzymów wątrobowych ma miejsce w aktywnym procesie (zapalnym, toksycznym) natomiast w marskości są różne okresy, po wielu latach trwania choroby enzymy mogą być w normie. Do diagnostyki marskości służą inne parametry oceniane we krwi, w USG a w razie potrzeby w biopsji wątroby.
Witam
Rozumiem że chodzi o wyniki transaminaz - proszę się nie martwić przyczyn wpływających na ich wynik jest wiele. Niektóre z nich są prozaiczne jak np sposób odżywiania - w przeszłości miałem kontakt z pacjentem który spożywał "gorące kubki" codziennie 2 i to doprowadziło do znacznego wzrostu aktywności transaminaz. Marskość wątroby jest to bardzo poważne schorzenie którego diagnostyka nie polega wyłącznie na oznaczeniu aktywności transaminaz. Pana wątpliwości powinien rozwiązać myślę że w trakcie pierwszej wizyty lekarz rodzinny.
lek. Piotr Puc
lek. Piotr Puc Lekarz medycyny pracy, Internista Kraków
Nie znam co prawda kontekstu w którym doszło do rozpoznania wzrostu ww. enzymów we krwi. Jednak tak szybki ich powrót do normy świadczy raczej o tle toksycznym nie zaś związanym z marskością. Pełnowartościową odpowiedź mógłbym jednak udzielić po zapoznaniu się z dokumentacją i badaniu lekarskim.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

Wybierz specjalizację lekarską, do której chcesz skierować pytanie

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji będziemy mogli przesłać pytanie w pierwszej kolejności do najlepszych specjalistów z Twojej okolicy