Mam zdjagnozowaną depresję i osobowość chwiejną emocjonalnie. Moja Pani doktor rozwarza had. Czy oso

2 odpowiedzi
Mam zdjagnozowaną depresję i osobowość chwiejną emocjonalnie. Moja Pani doktor rozwarza had. Czy osobowość chwiejna emocjonalnie to jest to samo, co borderline? Mam też pytanie, czy mogłabym dostać jakąś propozycje dobrego neuroleptyku dla mnie? Brałam rispolept, sulpiryd, chlorprotixen, ketrel, olanzapin nie chce, bo dłużo przytyłam po miansecu i convulexie. Wdrażam fluanxol. Czy jest jakiś refundowany neuroleptyk dla mnie w zastrzykach? Biorę jeszcze faxolet 300, lamitrin 200, trictico 150, chlorprotixen 100, i mam zamieniać ketrel na fluanxol, ale aktualnie biorę 200mg, propranolol i relanium doraźnie.
Witam serdecznie,dziękuje za Pani uważnośc w kwestiach terapeutycznych i zainteresowanie szerokim spektrum działań. W przypadku Pani rozpoznań niezbędna jest współpraca różnych specjalistów,w tym psychologa i psychiatry. Ważna jest tu psychoedukacja,praca edukacyjna pod opieka psychologa,przy zastosowaniu różnych narzędzi do pracy własnej,np.Dzienniczek Uczuć,Myśli. Farmakoterapia nie zastąpi tych działań,choć,jeśli rozpoznania są właściwe-jest niezbędna. Zaburzenie osobowości typu Borderline to nie to samo co Chad. Obie jednostki są trudno roznicowalne,często mylone przez samych specjalistów i nieprawidłowo rozpoznawane. Sytuacja wymaga solidnej diagnostyki narzędziami psychometrycznymi. Co,do farmakoterapii-kwestia wymaga ścisłej współpracy z psychiatra nad doborem odpowiedniego leku i dawki,a także z internista w kwestii monitorowania efektów leczenia i doboru suplementacji wspomagającej.

Dzień dobry.
W pytaniu zawartych jest kilka kwestii związanych z jednostkami chorobowymi. Dla uporządkowania - czym innym jest ChAD, czyli Choroba Afektywna Dwubiegunowa a czym innym charakteryzuje się osobowość chwiejna emocjonalnie. W klasyfikacji chorób (ICD-10) występuje pojęcie osobowości chwiejnej emocjonalnie, rozgraniczonej na dwa podtypy:
- podtyp impulsywny,
- podtyp graniczny (borderline).
Co do neuroleptyków to konieczna byłaby wypowiedź psychiatry.