Mam zdjagnozowaną depresję i osobowość chwiejną emocjonalnie. Moja Pani doktor rozwarza had. Czy osobowość chwiejna emocjonalnie to jest to samo, co borderline? Mam też pytanie, czy mogłabym dostać jakąś propozycje dobrego neuroleptyku dla mnie? Brałam rispolept, sulpiryd, chlorprotixen, ketrel, olanzapin nie chce, bo dłużo przytyłam po miansecu i convulexie. Wdrażam fluanxol. Czy jest jakiś refundowany neuroleptyk dla mnie w zastrzykach? Biorę jeszcze faxolet 300, lamitrin 200, trictico 150, chlorprotixen 100, i mam zamieniać ketrel na fluanxol, ale aktualnie biorę 200mg, propranolol i relanium doraźnie.
Witam serdecznie,dziękuje za Pani uważnośc w kwestiach terapeutycznych i zainteresowanie szerokim spektrum działań. W przypadku Pani rozpoznań niezbędna jest współpraca różnych specjalistów,w tym psychologa i psychiatry. Ważna jest tu psychoedukacja,praca edukacyjna pod opieka psychologa,przy zastosowaniu różnych narzędzi do pracy własnej,np.Dzienniczek Uczuć,Myśli. Farmakoterapia nie zastąpi tych działań,choć,jeśli rozpoznania są właściwe-jest niezbędna. Zaburzenie osobowości typu Borderline to nie to samo co Chad. Obie jednostki są trudno roznicowalne,często mylone przez samych specjalistów i nieprawidłowo rozpoznawane. Sytuacja wymaga solidnej diagnostyki narzędziami psychometrycznymi. Co,do farmakoterapii-kwestia wymaga ścisłej współpracy z psychiatra nad doborem odpowiedniego leku i dawki,a także z internista w kwestii monitorowania efektów leczenia i doboru suplementacji wspomagającej.

Radziłabym znaleźć przyczynę Pani depresji w Pani psychice. Kolejne leki tylko poprawiają Pani samopoczucie. Wyleczyć można się całkowicie z depresji, docierając do źródła problemu tkwiącego w psychice. Przyczyny te są często nieuświadomione, dlatego warto spróbować technik pracy z podświadomością np. hipnoterapii.
Jolanta Sokołowska
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz.pl, klikając w przycisk Umów wizytę.

mgr Marcin Żekoński
mgr Marcin Żekoński
Psycholog
Katowice
Dzień dobry.
W pytaniu zawartych jest kilka kwestii związanych z jednostkami chorobowymi. Dla uporządkowania - czym innym jest ChAD, czyli Choroba Afektywna Dwubiegunowa a czym innym charakteryzuje się osobowość chwiejna emocjonalnie. W klasyfikacji chorób (ICD-10) występuje pojęcie osobowości chwiejnej emocjonalnie, rozgraniczonej na dwa podtypy:
- podtyp impulsywny,
- podtyp graniczny (borderline).
Co do neuroleptyków to konieczna byłaby wypowiedź psychiatry.
Pozdrawiam

Specjaliści w zakresie leczenia: depresja

Wojciech Zatorski

Wojciech Zatorski

Psycholog, Psychoterapeuta

Pszczyna

Dorota Hawrysz

Dorota Hawrysz

Psycholog, Psychoterapeuta

Wrocław

Joanna Wrześniowska

Joanna Wrześniowska

Psycholog, Terapeuta, Psychoterapeuta

Warszawa

Karolina Fotyga-Lipińska

Karolina Fotyga-Lipińska

Psychoterapeuta, Terapeuta

Warszawa

Magdalena Znosko

Magdalena Znosko

Psycholog, Psychoterapeuta, Terapeuta

Radom

Danuta Myłek

Danuta Myłek

Alergolog, Dietetyk, Dermatolog

Warszawa

umów wizytę

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 160 pytań dotyczących usługi: depresja

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.