Mam założony cewnik Foleya po operacji przetoki, po 10 dniach zauwazylam ze rano jak wstanę to obok

2 odpowiedzi
Mam założony cewnik Foleya po operacji przetoki, po 10 dniach zauwazylam ze rano jak wstanę to obok cewnika troszkę leci mocz jakby lekko zabarwiony krwią. Później przez cały dzień już nic nie leci. Czy to normalne?
Obecność niewielkiego przecieku, czasami z domieszką krwi, jest dosyć częstym problemem u Pacjentów z założonymi cewnikami do przetok moczowych (cystostomii lub nefrostomii). Jeżeli nie towarzyszą temu inne niepokojące objawy, takie jak gorączka, ból lub ropny wyciek, to nie ma się czym niepokoić.
W razie nasilenia się problemu lub pojawienia się w/w dolegliwości, należy pilnie zgłosić się do urologa, celem oceny i badania.

Pytanie dotyczyło cewnikowania po operacji przetoki, nie zakładania cewnika do urostomii. Proszę Pani, ważne by cewnikiem wypływał mocz, jeżeli cewnikiem nic nie płynie a wypływa obok to trzeba zgłosić się do lekarza, bo najprawdopodobniej cewnik się zatkał. Jeżeli natomiast tylko okresowo obok cewnika wypływają niewielkie ilości moczu nieznacznie podbarwionego krwią to nie jest to niepokojące, proszę pić dużo płynów i pilnować, by cewnik się nie zaginał i ściśle stosować do zaleceń pooperacyjnych wraz z kontrolą urologiczna po zabiegu.