Mam wrażenie bycia obserwowaną i że ktoś zna moje myśli ale niby nie jest to schizofreniczne ani psy

3 odpowiedzi
Mam wrażenie bycia obserwowaną i że ktoś zna moje myśli ale niby nie jest to schizofreniczne ani psychotyczne. Wiem że to nieprawda że ktoś mnie obserwuje ale nie potrafię przestać w to wierzyć/obawiać się tego. I nie chodzi o to że czuję się obserwowana np. przez ludzi na poczekalni, tylko o to że np. jak jestem sama w pokoju to mam wrażenie że ktoś mnie widzi, w sposób magiczny. Najczęściej są to konkretne osoby przez które nie chcę być w danym momencie widziana i najczęściej czuję się przez nie oceniana negatywnie wtedy. Powiedziałam o tym psychiatrom i psycholożce jak byłam na oddziale psychiatrycznym i oni stwierdzili że mam tak od fobii społecznej. Ale teraz już wiem że naczelna psychiatrka stamtąd jest złym lekarzem (chodziłam też do niej na wizyty prywatnie i zmieniam ją na inną). Najczęściej osobami które mnie niby obserwują są osoby w których się kocham, myślę sobie że one sobie tego nie życzą i obserwują każdy mój krok i każdą moją myśl które są z nimi związane w jakiś sposób. Ale czasem gdy czuję się obserwowana to tak jakbym tego chciała, że czuję się wtedy dobrze z tym rzekomym zainteresowaniem moją osobą i tego już na oddziale psychiatrycznym nie powiedziałam. Czy rzeczywiście to nie jest schizofreniczne czy psychotyczne?
Dzień dobry. Aby można było zdiagnozować schizofrenię, poza głosami lub obrazami, pacjent musi mieć inne objawy tzw. negatywne. Należą do nich np. wycofanie społeczne, trudności z przeżywaniem emocji adekwatnie do sytuacji, objawy depresyjne. Zaburzenia powinny utrzymywać się nieprzerwanie przez minimum miesiąc (wd. najnowszej klasyfikacji chorób ICD 11).
Objawy które Pani przytacza mogą też występować w innych zaburzeniach np. lękowych, obsesyjno - kompulsyjnych, przy osobowości paranoidalnej. Dlatego ważna jest właściwa diagnoza, którą przeprowadza się w kilku sesjach ze specjalistą. Nie ma możliwości jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie na podstawie krótkiego opisu.
Pozdrawwiam serdecznie Marzena Pietrusińska

Dzień dobry. Ważna w tym wszystkim jest świadomość którą Pani jak widzę posiada, mająca charakter zrozumienia iż coś się dzieje co uważa Pani za wykraczające po za granice codzienności. Wgląd w daną sytuację i zrozumienie to pierwsze kroki pozytywne i będące fundamentem. Wskazywałabym omówić Pani odczucia u specjalisty. Tylko szczera rozmowa pozwoli na prawidłową diagnozę. Pozdrawiam Małgorzata Kozłowska
Witam,

Myślę, że jak najbardziej takie myśli mogą pochodzić od fobii społecznej, pozdrawiam