Mam w rodzinie osobę przewlekłe chora(stan ciężki), myślę,że zarówno chory jak i opiekujaca się nim

4 odpowiedzi
Mam w rodzinie osobę przewlekłe chora(stan ciężki), myślę,że zarówno chory jak i opiekujaca się nim żona potrzebują wsparcia psychologicznego. W grę wchodzą tylko wizyty domowe że względu na stan zdrowia osoby chorej. Czy istnieje coś takiego w ramach NFZ? Gdzie szukać takiej pomocy?
Zapraszam do kontaktu telefonicznego. Chętnie postaram się pomóc.

Dzień dobry :) W przypadku przewlekłej choroby terminalnej pomoc świadczy zespół Hospicjum Domowego. W zespole Hospicjum zawsze jest psycholog i świadczy on usługi w domu pacjenta. Jest to pomoc bezpłatna w ramach NFZ na skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Jedyne ograniczenie to rozpoznanie, które musi byż chorobą nieuleczalną , ale wcale nie nowotowrową. Z opieki Hospicjum korzystają osoby z ciężką niewydolnoscią nerek, niewydolnością oddechowa i opiekuje się nimi wtedy psycholog.
Druga opcja to psychiatryczna opieka środowiskowa równiez nieodpłatna w ramach NFZ. Jęsli psychiatra z Poradni Zdrowia Psychicznego stwierdzi że pacjent potrzebuje wsparcia psychologa w domu może skierować taką osobę do opieki środowiskowej - oczywiście pod warunkiem że spełnia kryteria choroby psychicznej, która kwalifikuje do takiej pomocy. Ponieważ pisze Pani tylkoże stan chorego jest ciężki zachęcam do rozmowy lekarzem POZ aby on doradził i skierował Panią do odpowiedniej placówki- Hospicjum lub POZ.
Jeżeli chory kwalifikuje się, do HD (hospicjum domowe) jest możliwość opieki psychologa, psychoonkologa całkowicie za darmo (NFZ) .
Dzień dobry,
W niektórych placówkach w ramach kontraktu z NFZem istnieją Zespoły Leczenia Środowiskowego, które dają możliwość odwiedzin specjalisty w domu. Proszę zorientować się czy w pobliskich placówkach istnieją takie zespoły.
Pozdrawiam
Maciej Misztal