Mam torbiel w lewej piersi 11x8 mm. Nad nia jest stan zapalny. Pierś mnie stale boli. Lekarka powied

1 odpowiedzi
Mam torbiel w lewej piersi 11x8 mm. Nad nia jest stan zapalny. Pierś mnie stale boli. Lekarka powiedziala ze boli mnie stan zapalny. Mam przepisane hormony, ale ze sie po nich psychicznie czuje chce z nich zrezygnować ale lekarka powiedziala ze z ta torbiela bede zyla do konca zycia ze sie tego nie usunie. Ale co x tym bolem ? Dlaczego mam ciagle stan zapalny ? Bol jest czasem okropny, wędruje w kierunku pachy
Torbiele są najczęstszymi zmianami obserwowanymi w obrębie piersi, dzielą się na proste (przestrzeń z czystym płynem) lub powikłane.
Objawy bólowe dają duże torbiele proste wielkości kilku centymetrów (zwykle powyżej 5 cm) oraz zapalone - powikłane.
Torbiel, która daje objawy bólowe może być odbarczona w biopsji cienkoigłowej (pod kontrolą usg w taką torbiel wbija się cienką igłę i jej zawartość odciąga szczykawką), powikłana - zapalona dodatkowo może być leczona antybiotykoterapią doustną oraz doustnymi lekami przeciwzapalnymi.
Torbiel nie powinna dawać zapalenia wyłącznie tkanek powyżej (stan zapalny torbiel przenosi się na tkanki otaczające całość torbieli czyli też z boku torbieli oraz za torbielą).
Przy nietypowym przebiegu warto ponowić usg u specjalisty radiologa z dużym doświadczeniem w ultrasonografii piersi.

W opisie dolegliwości podaje Pani promieniowanie bólu w kierunku dołu pachowego - jest duża szansa, że ból piersi jest wyłącznie udzielonym bólem od napiętego mięśnia piersiowego większego, który leży pod biustem i buduje przedni obrys dołu pachowego, a torbiel była niejako znaleziona przy okazji i jest obojętna zdrowotnie i bólowo.
W takim przypadku powinna Pani się skonsultować z doświadczonym fizjoterapeutą z technikami powięziowym.

Z poważaniem
lek. Paweł Kwasek
specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej