Mam refluks od zespołu lęku uogólnionego (inne nazwy tej choroby to zaburzenie lękowe uogólnione i n

2 odpowiedzi
Mam refluks od zespołu lęku uogólnionego (inne nazwy tej choroby to zaburzenie lękowe uogólnione i nerwica lękowa). Czy jest możliwe że refluks ustąpi wraz z leczeniem zespołu lęku uogólnionego?
Psychosomatyka, określa zależność pomiędzy psychiką człowieka a występowaniem schorzeń somatycznych w przebiegu leczenia. Choroba psychosomatyczna jest chorobą, na której powstanie, rozwój i przebieg istotny wpływ mają czynniki psychiczne, głównie te emocjonalne.
Do czynników emocjonalnych i osobowościowych mających wpływ na powstanie i przebieg chorób psychosomatycznych zaliczamy np. styl radzenia sobie ze stresem. Identyfikacja choroby jako choroby psychosomatycznej nie zawsze jest zadaniem prostym i wymaga od personelu medycznego wysokiego poziomu wiedzy i kompetencji. Wiedza na temat psychosomatyki jest niezbędnym elementem prawidłowej identyfikacji choroby i wskazania najlepszego sposobu leczenia danego schorzenia.

Podczas wywiadu medycznego oprócz badania fizycznego lekarz powinien również przeprowadzić wywiad z pacjentem, zebrać informacje na temat jego funkcjonowania psychicznego i w razie konieczności zasugerować wizytę u psychologa.
Leczenie zaburzeń psychosomatycznych może odbywać się zarówno na poziomie fizycznym (przyjmowanie leków, wizyty kontrolne), jak i na poziomie psychicznym (psychoterapia, zmiana stylu życia).
W celu przyniesienia jak największych korzyści wskazane jest połączenie obu tych poziomów leczenia i dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb pacjenta. Trzeba zadbać o pracę przede wszystkim nad przyczyną psychosomatycznych objawów być może że są powiązane z lękiem uogólnionym.

Leczenie zespołu lęku uogólnionego może w pewnym stopniu wpłynąć na
objawy refluksu, jeśli lęki były jednym z czynników przyczyniających się
do tych objawów. Zatem redukcja poziomu stresu i lęku może pomóc w
zmniejszeniu nasilenia objawów refluksu. Niemniej jednak, jeśli ma Pan/Pani problemy z refluksem, zawsze ważne jest skonsultowanie się z lekarzem,który może dokładnie ocenić Pana/Pani sytuację i zalecić odpowiednie leczenie zarówno dla zespołu lęku uogólnionego, jak i refluksu żołądkowo-przełykowego.