Mam pytanie na czym polega badanie psychologiczne i pod jakim kątem jest wykonywane?

11 odpowiedzi
Mam pytanie na czym polega badanie psychologiczne i pod jakim kątem jest wykonywane?
To zależy kto jest badany, pod jakim kątem, na czyje zlecenie, w jakiej placówce, według jakiej teorii, może to być wywiad, testy, testy projekcyjne, obserwacja :) są tomy książek na ten temat :) potrzebne byłoby bardziej dokładne pytanie, wtedy chętnie odpowiem, dobrego dnia! Vivian Fiszer

Wiele zależy od tego, jakie to jest badanie, na czyją prośbę lub zlecenie oraz w jakim celu się je wykonuje.
Zazwyczaj polega ono na przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem, czyli wstępnej rozmowy, której celem jest rozpoznanie możliwych objawów. W dalszej kolejności przeprowadzane są często testy psychologiczne (ich rodzaj zależy właśnie od celu badania). Badanie psychologiczne może odbywać się m.in. w szpitalu, gdy pacjent jest przyjęty na oddział i jest to jedna z wykonywanych procedur. Może odbywać się również w poradni na zlecenie psychiatry, w specjalistycznym ośrodku na zlecenie sądu, w poradni pedagogiczno-psychologicznej na potrzeby szkoły lub innej placówki, a także w gabinecie terapeutycznym, jeśli psychoterapeuta oprócz standardowego wywiadu zechce zastosować kwestionariusze. Zwykle testy psychologiczne, zależnie od rodzaju, mierzą inteligencję, zdolności poznawcze (pamięć, uwaga itd.), cechy osobowości czy nasilenie objawów zaburzeń psychicznych. Należy pamiętać, że do posługiwania się takim testem jest uprawniony jedynie psycholog (w pewnych szczególnych przypadkach także lekarz).
To zależy co diagnosta chce zbadać. Przed każdym badaniem osoba badana otrzymuje informacje o zamiarze badania, zgodzie na badanie oraz celu badania psychologicznego.
To zależy jaki jest cel badania, kto je zlecił i z jakiego powodu ma zostać wykonane. Generalnie badanie polega na wywiadzie oraz zastosowaniu odpowiednich narzędzi w postaci testów, kwestionariuszy, zadań do wykonania - w zależności od charakteru badania (np. badania inteligencji, osobowości, badania dla niektórych grup zawodowych etc.) Pozdrawiam
Wszystko zależy od tego z jakim problemem zgłasza się pacjent. Badanie psychologiczne może obejmować wywiad, badanie za pomocą kwestonariuszy czy testów, w porzpadku dzieci zabawa lub obserwacja dodatkowo.
Dzień dobry
To zależy jakie badanie, kto ma być osobą badaną i przez kogo zlecone :). Nie jestem w stanie odpowiedzieć na tak ogólnikowe pytanie.
Pozdrawiam :)
Badanie psychologiczne to zazwyczaj badanie testami psychologicznymi, które poprzedzone jest wywiadem zebranym od Pacjenta. A to pod jakim kątem jest wykonywane, to zależy kto na badanie kieruje i jaki jest cel badania, może to być ocena poziomu intelektu, specyfiki osobowości, temperamentu, oceny neuropsychologicznej itp. Naprawdę zakres badań psychologicznych jest ogromny.
Dzień dobry,
To zależy od tego co jest celem badania, kto ma być badany i na jakie potrzeby.
Pozdrawiam
Dzień dobry. Na początku stawia się cel badania, a dopiero później dobiera narzędzia badania i je przeprowadza. Najczęściej początkiem badania jest wywiad z pacjentem/klientem. Badanie może zostać uzupełnione o jeszcze inne metody: testy, kwestionariusze, narzędzia projekcyjne. A badać można szeroki zakres: funkcji poznawczych, sposobów radzenia sobie ze stresem, osobowości, ilorazu inteligencji, itd. Pozdrawiam, P. Stępniewska
Witam. Nie do końca rozumiem pytanie. ? badaNie psychologiczne uzależnione jest od specyfiki problemu.Pozdrawiam
Dzień dobry, zależnie od tego co diagnosta chce zbadać. Dodatkowo przed każdym badaniem osoba badana otrzymuje informacje o zamiarze, zgodzie na badanie oraz celu badania psychologicznego.